Blog

  • Data dodania: 15.11.2021
  • Autor wpisu: Monika Gawrońska
  • Tagi: pośrednictwo, pośrednik nieruchomości, nieruchomość, sprzedaż, najem, współpraca,
Dlaczego warto współpracować z pośrednikiem – nawet jeśli wiesz, że sam sobie też sprzedaż nieruchomość?

Do sądu również możemy iść sami, pewnie nawet moglibyśmy wygrać sprawę, ale mimo wszystko zatrudniamy prawnika.

Leczyć z większości chorób też moglibyśmy się sami, zakres leków dostępnych bez recepty w aptece jest całkiem pokaźny, a jednak wybieramy się do lekarza.

Samochód również każdy z nas potrafi umyć sobie samodzielnie, a jednak jeździmy na myjnie samochodowe.


Nawet, jeśli ktoś nie jest wytrawnym kucharzem spokojnie mógłby wszystkie posiłki przygotowywać samodzielnie, a jednak chodzimy do restauracji i zamawiamy catering.

Chleb i bułki moglibyśmy piec samodzielnie, a mimo to kupujemy gotowe wyroby w piekarni.

Dom każdy z nas również byłby w stanie wybudować, czy wyremontować samodzielnie – nie potrzebujemy do tego ekipy budowlanej, a jednak zatrudniamy fachowców.

Oczywiście wszystkie nasze wybory zazwyczaj są droższe niż opcja zrobienia czegoś samodzielnie, dlaczego zatem godzimy się ponosić wyższe koszty za coś, co możemy zrobić sami?

Przede wszystkim dlatego, że odnosimy szereg korzyści decydując się zapłacić profesjonaliście za to, że zrobił za nas coś w czym zna się lepiej niż my.
 

Jak to się ma do pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości?


Od 2016 roku każdego dnia z sukcesami realizujemy mieszkaniowe plany i marzenia naszych klientów. Większość z nich byłaby w stanie samodzielnie sprzedać nieruchomość, a jednak wybierają inną drogę. Decydują się powierzyć sprzedaż swojej nieruchomości profesjonaliście i to nie dlatego, że są rozrzutni – po prostu mają świadomość, że na rynku nieruchomości jak w każdej innej branży występują niuanse, które dla osób spoza są niedostrzegalne, a mogą mieć ogromny wpływ na ich transakcję – dostrzegają też inne korzyści ze współpracy z nami.

Nasi klienci to specjaliści w swoich dziedzinach dlatego wiedzą, że najlepszą drogą zawsze jest zaufać właśnie specjaliście, który szkoli się z danej dziedziny i ma w niej doświadczenie.

Co zatem doceniają nasi klienci, którzy powierzają nam sprzedaż swoich nieruchomości mimo, że mogliby to zrobić samodzielnie?

1. Zyskują święty spokój – tak, tylko osoba, która wystawi ofertę prywatnie i na dzień dobry otrzyma 30 telefonów od pośredników, którzy chcą zaproponować swoją usługę zrozumie sens tych słów, tylko osoba, która odebrała już dziesiątki telefonów i musiała pomiędzy kęsami obiadu, czy w przerwie na pracę odpowiadać na te same pytania piętnasty raz zrozumie smak świętego spokoju.

Przy współpracy z nami nie zadzwoni do Ciebie żaden pośrednik proponując swoją pomoc – masz jedną wybraną agentkę/agenta i to ona/on bierze na siebie wszystkie współprace z innymi pośrednikami.
Powierzając sprzedaż nieruchomości do naszego biura – to my przejmiemy na siebie obowiązek odpowiadania enty raz na te same pytania potencjalnym klientom i to do nas będą dzwonić.
Ty masz spokój, czas dla siebie, dla rodziny i na relaks. Otrzymasz od nas zbiorczą informację na temat tego, jakie jest zainteresowanie Twoją nieruchomością.

2. Oszczędzają czas – podobno czas jest najdroższą walutą, bo jedyną jakiej nie da się odzyskać. Całym sercem się z tym zgadzam zarówno ja, jak i nasi klienci. Obsługa transakcji to często wiele godzin pracy – począwszy od analizy rynku i konkurencji, przez działania marketingowe, po spotkania z klientami, załatwianie dokumentów, negocjacje, udzielanie odpowiedzi, rozmowy telefoniczne, wyjaśnianie pojawiających się kwestii, upewnianie się, a jeśli nie sprawdzi się odpowiednio kupującego to może okazać się, że straci się jeszcze dodatkowo kilka tygodni, czy miesięcy na czekanie na transakcję, która może się nie odbyć.

Jeśli nie ma się doświadczenia w takiej pracy i przetartych szlaków, wykonanie wszystkich niezbędnych czynności wiąże się z wydłużonym czasem działania. Niekiedy kusi, aby pewne sprawy sobie odpuścić – np. zamiast profesjonalnej sesji zdjęciowej, która zajmuje kilka godzin, zrobić fotki na szybko. Z pewnością zadziała to na niekorzyść osoby, która tak postąpi, ponieważ może i sprzeda nieruchomość, ale zapewne za niższą cenę niż byłoby to możliwe.

3. Oszczędzają sobie zachodu i niepotrzebnych pomyłek – jeśli decydujesz się na samodzielną sprzedaż nieruchomości i nie wiążesz z tym swojej przyszłości zawodowej, to z pewnością nie będziesz inwestować czasu i pieniędzy w szkolenia. Zatem idziesz trochę po omacku, tak jakbyś w ciemnym ogromnym domu, z wieloma piętrami i pomieszczeniami szukał wyjścia mając za źródło światła jedynie płomień świeczki. Będziesz błądzić, wchodzić do nieodpowiednich pomieszczeń, popełniać błędy i prawdopodobnie nie będziesz nawet wiedzieć, jakie błędy popełniasz i ile Cię one kosztują. W tym samym czasie my mamy narzędzia, aby zapalić światło, zobaczyć plan budynku z pełnej perspektywy i opracować najlepszą dla Ciebie trasę do wyjścia. Te narzędzia to szkolenia, znajomość rynku, kontakty, doświadczenie. Czyli to, co dla osoby niezwiązanej zawodowo z rynkiem nieruchomości jest nieosiągalne.

4. Zyskują przyjaciela, który wspiera ich w realizacji celu i jeszcze zna się na tym, co robi – większość z nas ma dookoła siebie rzeszę doradców, którzy „znają się” na wszystkim – na leczeniu zębów, zarządzaniu państwem, uczeniu dzieci, produkowaniu żywności, sprzedaży nieruchomości. Wygłaszają swoje rady i pomysły, ale nigdy nie robili tego, o czym się wypowiadają – nie są dentystami, nie pracują w rządzie, nie są nauczycielami, nie produkują żywności, nie są pośrednikami nieruchomości. Tacy doradcy, nawet jeśli mają dobrą wolę – niestety mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Warto zatem znaleźć sobie doradców, którzy znają się na danej dziedzinie, wiedzą co mówią, a ich porady są oparte na realiach rynkowych i doświadczeniu.

5. Zyskują bezpieczeństwo i komfort – „Pani Moniko, ja znam stan prawny swojej nieruchomości”, „Przecież wszystko jest ok, żadnych kredytów czy hipotek”, „Wiem jak sprzedać swoją nieruchomość i co podpisać z kupującym”. Takie najczęściej słowa słyszę, kiedy ktoś sprzedaje nieruchomość samodzielnie i nie widzi potrzeby zatrudnienia pośrednika. Często później okazuje się, że:
- notariusz wykrył coś, o czym klient nie wiedział i naprawienie tego zajmie kilka miesięcy, a kupujący już wpłacił zadatek, więc sprzedającemu grozi zwrot podwójnego zadatku, jeśli nie dotrzyma terminów, a dotrzymanie ich jest niemożliwe. Gdyby sprzedający miał agenta, który już na samym początku sprawdziłby wszystko teraz, nie byłby w takiej sytuacji.
- kupujący chciał zaoszczędzić, więc podpisał umowę przedwstępną cywilnoprawną, oczywiście dla oszczędności – taką znalezioną w sieci. Zbliża się termin umowy przenoszącej własność, a kupujący nie otrzymał kredytu i chce zwrotu pieniędzy. Sprzedający się burzy, ale z jakiej racji, zresztą nie ma tych pieniędzy, bo przecież kupujący mówił, że ma zdolność kredytową, więc wpłacone przez niego pieniądze zostały już wpłacone dalej, jako zadatek na zakup nowej nieruchomości przez sprzedającego. Sprawa trafia do sądu i okazuje się, że zwrot musi nastąpić, ponieważ zapisy z podpisanej umowy nie zabezpieczały takiej sytuacji. Sprzedający nie ma ani nowego mieszkania, ani nie sprzedał starego i stracił kilka tysięcy złotych – o nerwach i czasie nie wspominając. Gdyby jednak miał od początku swojego agenta, ten zadbałby o odpowiednie zapisy w umowie, aby zabezpieczyć swojego klienta, a także upewniłby się czy kupujący naprawdę ma zdolność kredytową.

Takimi historii i różnych przykładów mogłabym napisać całą książkę, albo i dwie. Na szczęście nasi klienci nie mają tego problemu – są zaopiekowani. Nad wszystkich od samego początku czuwamy my, a takie historie to dla nich tylko ciekawostki i pretekst żeby powiedzieć „Uff, jak dobrze, że my byliśmy przezorni i wybraliśmy bezpieczeństwo”.

6. Ponadto każdy z naszych klientów zyskuje inne specyficzne dla siebie korzyści – każdy z nas jest na innym etapie życia, ma inne potrzeby, a dzięki temu, że usługa pośrednictwa jest elastyczna możemy odpowiedzieć na wszystkie:
- dla części naszych klientów ważne jest to, że nie muszą jeździć na prezentacje – urywać się z pracy, przemierzać miasta w korkach, aby pokazać nieruchomość. Szczególnie, że zdarzają się sytuacje, w których umówiona osoba po prostu nie przyjeżdża i nawet nie odbiera telefonu.
- dla kolejnej grupy klientów ważne jest to, że nie muszą sprzedawać. Nie każdy to lubi. Dlatego z wielką ulgą oddają wszystkie te czynności w ręce kogoś, kto się na tym zna i to lubi.
- dla osób, które są emocjonalnie związane ze sprzedawaną nieruchomością każda prezentacja i krytyka ze strony potencjalnych oglądających jest bolesna, zatem czują się lepiej jeśli w tym czasie mogą iść na spacer i nie uczestniczyć w tym.
- obsługujemy też klientów dla których ważne jest, że nie są w tym procesie sami i mają kogoś, kto powie: „Stop, tak tego nie zrobimy, ale możemy zrobić to inaczej”.
- dla kolejnej grupy klientów nawet lepiej jest, jeśli nie sprzedają swoich nieruchomości osobiście, ponieważ bez względu na to, jak świetnie radzą sobie w sprzedaży nie oddzielą swoich emocji związanych ze swoją własnością od zadania jakie mają wykonać, co wpływa negatywnie na transakcję.

A jakie Ty masz indywidualne i wyjątkowe potrzeby? Jestem pewna, że możemy na nie odpowiedzieć.

Jak głosi znane przysłowie „Im więcej wiem, tym bardziej wiem, że nic nie wiem”. Dlatego z usług pośrednika korzystają te osoby, które z jednej strony zdają sobie sprawę z tego, że dobry agent jest im potrzeby, a z drugiej strony zgłębili wiedzę na tyle, aby zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedasz nieruchomości to nie przygotowanie bułki z masłem i nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się proste, to takie nie jest.

Autor: Monika Gawrońska 


Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Referencje

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoja wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas