Blog

Zakup nieruchomości przez obywatela Ukrainy

  • Data dodania: 11.01.2023
  • Autor wpisu: Monika Gawrońska
  • Tagi: nieruchomości, pośrednik nieruchomości, obywatele Ukrainy, Ukraina, mieszkanie, dom, pomoc, zezwolenia, zakup
Blog
Zakup nieruchomości przez obywatela Ukrainy

Pochodzisz z Ukrainy i planujesz zakup nieruchomości w Polsce?
A może masz nieruchomość, na którą dzwonią klienci z Ukrainy i nie wiesz czy możesz dokonać z nimi transakcji?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł wszystko Tobie wyjaśni.

Podstawy:

Zdarza się że są osoby, które wyrażają zdziwienie na wieść o ograniczeniach w sprzedaży nieruchomości obcokrajowcom. Od kiedy jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej standardowym stało się inwestowanie obywateli innych krajów w Polsce. Zatem fakt, że Niemcy, Francuzi czy Włosi kupują bez ograniczeń nieruchomości w Polsce nikogo nie zaskakuje.

No więc o co chodzi z tą Ukrainą? I dlaczego jedno mieszkanie mogą kupić, a inne już nie? Podstawowy powód to fakt, że Ukraina choć jest naszą bliską sąsiadką nie jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ani Konfederacji Szwajcarskiej.

Proces zakupu nieruchomości przez cudzoziemców reguluje Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z dnia 24 marca 1920 roku.




Zezwolenie na zakup nieruchomości:

Z założenia wszyscy cudzoziemcy, jeśli chcą nabyć nieruchomość w Polsce potrzebują uzyskać zezwolenie wydawane przez Ministra Właściwego do Spraw Wewnętrznych (jeśli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej). Oznacza to zatem, że również obywatele Ukrainy mogą wystąpić o taką zgodę, a po jej uzyskaniu kupić prawie każdą nieruchomość w Polsce.

Jest to jedno z możliwych rozwiązań. Ma ono jednak swoje wady:
  • wnioskowanie o zezwolenie wymaga szeregu dokumentów,
  • wydawanie zezwolenia może trwać nawet kilka miesięcy,
  • aby takie zezwolenie uzyskać potrzebna jest konkretna nieruchomość, nie można zatem wystąpić o zezwolenie na zakup obojętnie jakiej nieruchomości. Można uzyskać promesę, ale to nadal wymaga późniejszego zezwolenia.

W praktyce wygląda to tak:
  1. Cudzoziemiec poszukuje nieruchomości,
  2. Rezerwuje wybraną nieruchomość na kilka miesięcy,
  3. Występuje z wnioskiem o zezwolenie na zakup,
  4. Po uzyskaniu zezwolenia może dokonać zakupu nieruchomości.
Jak widzisz jest to proces możliwy do przeprowadzenia, jednak bardzo czasochłonny. Wymaga zgody na tak długie oczekiwanie zarówno osoby, która planuje sprzedać nieruchomość, jak i kupującego obcokrajowca. Ważne jest w takiej sytuacji zadbanie o bezpieczeństwo obu stron transakcji, aby zminimalizować powstałe ryzyka.

Ustawa przewiduje jednak szereg zwolnień, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy.





Co może kupić obywatel Ukrainy bez zezwolenia?

Z odsieczą przychodzi nam art 8.1. podpunkt 1 i 1a. Nie wymaga zezwolenia: „nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali” a także „nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego”.

W skrócie oznacza to, że każdy cudzoziemiec może nabyć w Polsce samodzielny lokal mieszkalny, a także samodzielny lokal użytkowy (np. garaż) lub udziały w takim lokalu. Jednak tylko wówczas, gdy jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zwolnienie to nie dotyczy nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej. W takiej strefie zezwolenie nadal będzie niezbędne.

Jest natomiast kolejna furtka, którą stanowi spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu. W Polskim prawie jest to ograniczone prawo rzeczowe, które nie podlega pod ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Zatem mieszkanie, którego forma prawna to spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu może kupić każdy. Jest to dobra wiadomość, ponieważ w Polsce takich mieszkań jest jeszcze całkiem dużo. Choć liczba ich zmniejsza się z roku na rok.

Przykład I:

Jesteśmy w strefie nadgranicznej. W jednym budynku znajdują się dwa mieszkania – różnią się formą prawną. Jedno mieszkanie stanowi pełną własność, drugie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Na zakup tego pierwszego obywatel Ukrainy potrzebuje zgodę od Ministra Spraw Wewnętrznych na zakup. Drugie może kupić bez zezwolenia.
 
Przykład II:

Jesteśmy poza strefą nadgraniczną. Obywatel Ukrainy ma do wyboru dwa domy – fizycznie wyglądają bardzo podobnie. Różnią się formą prawną. Pierwszy z domów jest samodzielnym lokalem w budynku jednorodzinnym dwulokalowym z udziałem w gruncie. Drugi dom sprzedawany jest jako zabudowana nieruchomość gruntowa. Pierwszą nieruchomość obywatel Ukrainy może kupić bez zezwolenia, na drugą potrzebne będzie zezwolenie.

Podobne sytuacje mają miejsce na osiedlach mieszkaniowych.

Zatem zanim zdecydujecie się podejść do transakcji warto sprawdzić, co tak naprawdę będzie przedmiotem sprzedaży. Czy jeśli do mieszkania przynależy ogródek, to na jakiej podstawie właściciel może z niego korzystać? Czy sprzedaż mieszkania musi być połączona ze sprzedażą udziałów w innych nieruchomościach (np. parking, czy droga dojazdowa)? To właśnie takie niuanse mają znaczenie przy ocenianiu, czy daną nieruchomość może kupić klient z Ukrainy.



Jest jeszcze jedna droga - bez zezwolenia…

Powyżej omówiliśmy jakie nieruchomości nie wymagają zezwolenia na zakup nieruchomości przez obcokrajowca. Jednak ustawa przewiduje też zwolnienia osobowe i dotyczą one nie formy prawnej nieruchomości, ale tego jaki status ma cudzoziemiec w Polsce.

Jeśli zatem obywatel Ukrainy, który planuje zakup nieruchomości w Polsce:

  1. Posiada zezwolenie na pobyt stały w Polsce lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej i od dnia udzielenia, któregoś z zezwoleń zamieszkuje w Polsce co najmniej 5 lat.
  2. Jest małżonkiem obywatela polskiego, posiada zezwolenie na pobyt stały w Polsce lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej i od dnia udzielenia, któregoś z zezwoleń zamieszkuje w Polsce co najmniej 2 lata.
Wówczas może dokonać zakupu nieruchomości bez zezwolenia, jednak tylko poza strefą nadgraniczną. W strefie, zezwolenie nadal będzie potrzebne.


Podsumowanie:

Klienci z Ukrainy mają szanse na zakup nieruchomości w Polsce na 3 sposoby:

  • mogą postarać się o zezwolenie na zakup nieruchomości,
  • mogą wybrać do zakupu taką nieruchomość, na którą zwolnienie z obowiązku starania się o zgodę na zakup przewiduje ustawa,
  • zadbać o swój status prawny w Polsce tak, aby zakup był możliwy bez konieczności uzyskiwania zgody.
Przeprowadzenie takiej transakcji może wiązać się z ryzykami szczególnie, jeśli obie strony transakcji nie poruszają się płynnie po niuansach prawnych.

Zawsze jednak możecie zgłosić się do profesjonalnego biura nieruchomości, które:
  1. Pomoże sprzedać Wam nieruchomość, również uwzględniając możliwość jej zakupu przez cudzoziemców.
  2. Pomoże kupić Wam nieruchomość jeśli przyjechaliście do nas z innego kraju, w tym z Ukrainy.
Nasze biuro obsługuje takie transakcje na terenie Poznania i okolic i chętnie Wam pomożemy :)

Kontakt: 727-919-947 Monika Gawrońska

Autor: Monika Gawrońska



Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Opinie

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoja wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.