Blog

Sprzedać czy wynająć – jak lepiej zarobić na mieszkaniu?

  • Data dodania: 23.04.2019
  • Autor wpisu: Iryna Menlychenko
  • Tagi: sprzedaż, najem, pośrednik nieruchomości, mieszkanie, nieruchomość, rynek nieruchomości, inwestycja
Blog
Sprzedać czy wynająć – jak lepiej zarobić na mieszkaniu?

Pieniądze powinny pracować – to niezbywalne prawo wielkiego biznesu, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczy każdej sfery życia codziennego. Większość z nas dąży do osiągnięcia stabilności i sukcesu finansowego. Nie bez powodu ich głównym wyznacznikiem jest posiadanie nieruchomości. Coraz więcej ludzi wykorzystuje rynek nieruchomości jako najbardziej sprawdzony instrument inwestycyjny, który zwiększa możliwości finansowe i jednocześnie chroni oszczędności pieniężne przed utratą wartości.

Czy dodatkowe mienie może przysporzyć rozterek? Niestety, tak! Wielu właścicieli nie wie, jak skutecznie zarobić na swojej nieruchomości. Powstaje pytanie: sprzedać mieszkanie teraz, czy wynająć i poczekać na „lepsze czasy”? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Aby odpowiedzieć na pytanie „Sprzedać czy wynająć?” musimy szczegółowo przeanalizować Twoją sytuację życiową, określić obecne potrzeby oraz zbadać rynek nieruchomości.

Ocena nieruchomości i jej otoczenia

Na początku musisz ocenić swoją nieruchomość oraz jej otoczenie. Zastanów się, które cechy Twojego mieszkania będą atrakcyjne dla osób, które chcą kupić lub wynająć mieszkanie i w jaki sposób będą spełniać ich potrzeby. Na przykład: najchętniej wynajmowane są mieszkania:
- 1 lub 2-pokojowe,
- o powierzchni od 25 do 60 metrów kwadratowych,
- z dobrą komunikacją,
- blisko uczelni, szkół, centrów handlowych.

Obszar, w którym koncentruje się życie biznesowe, może być dodatkowym atutem dla chcących wynająć mieszkanie. Klienci będą gotowi zapłacić więcej za dobrą lokalizację. Wynika to z faktu, że wiele osób szuka mieszkania blisko pracy lub uczelni.

Ważny będzie również stan techniczny mieszkania i wyposażenie. Nie licz na to, że najemca sam sobie wyremontuje mieszkanie, może je odświeżyć jednak największe prace będą leżały po Twojej stronie. Co więcej, wszelkie usterki w stanie technicznym mieszkania będziesz zobowiązany usuwać na bieżąco.

Osoby zamierzające kupić mieszkanie, koncentrują się nie tylko na lokalizacji. Dla nich istotne znaczenie mają również:
- bezpieczeństwo,
- oświetlenie,
- aranżacja terenów przyległych,
- materiały, z których zbudowany jest budynek,
- ostatnie remonty,
- sąsiedzi,
- zarząd nieruchomością wspólną,
- obecność placów zabaw, przedszkoli, szkół.

Stan techniczny nie zawsze będzie tutaj najistotniejszy – ponieważ osoba decydująca się na zakup będzie w większym stopniu gotowa przeprowadzić remont, dostosowując mieszkanie do swoich potrzeb. Istotna jednak będzie zależność jakości do ceny.

Sprawdź, jaki potencjał Twoja nieruchomość ma w przyszłości. Zapoznaj się z planem miejscowym gminy, ponieważ może się okazać, że w ciągu najbliższych 2 lub 3 lat w pobliżu zrealizowane zostaną ważne inwestycje publiczne – powstanie biurowiec, pojawi się nowa droga, lub przystanek komunikacji miejskiej. W takim przypadku wartość sprzedażowa Twojego mieszkania znacznie wzrośnie, ale również będzie to lepszy kąsek dla potencjalnego wynajmu.

Twoim następnym krokiem będzie wstępna ocena stanu technicznego nieruchomości. Jeżeli mieszkanie potrzebuje remontu albo lekkiego odświeżenia, musisz oszacować, jakie będą koszty napraw, utrzymania nieruchomości oraz pomieszczeń przynależnych.

Zwróć również uwagę na stan mebli, ponieważ stare, nieatrakcyjne wyposażenie psuje wrażenie, zaniżając wartość nieruchomości w oczach osób zainteresowanych kupnem mieszkania, oraz w dużym stopniu ogranicza szanse na wynajem

Zły stan techniczny mieszkania lub wyposażenia zwiększa przestrzeń do negocjacji ceny.

Jeśli nie chcesz tracić czasu i pieniędzy, lecz chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie, upewnij się, że nieruchomość jest gotowa do sprzedaży. Pamiętaj, że możesz zwrócić się o pomoc do pośredników, którzy współpracują z profesjonalnymi Home-Stager`ami. Pomogą obiektywnie oszacować wartość nieruchomości, zaproponują zmiany i wynegocjują dla Ciebie wyższą cenę.

Twoja sytuacja życiowa:

Nie zapomnij o swoich potrzebach, jeśli np.:
- zależy Tobie na dochodzie pasywnym – zdecyduj się na wynajem (sprzedać zawsze możesz),
- potrzebujesz gotówki już teraz – zastanów się, czy może nie warto byłoby jednak sprzedać mieszkanie,
- jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu, a nie dysponujesz wolnymi środkami na ten cel, szanse na wynajem są nikłe, więc sprzedaż może okazać się jedynym rozwiązaniem.

Twoje dochody i Twoja wizja na przyszłość

Wynajem krótkoterminowy

Jeżeli chcesz szybko zarobić na mieszkaniu, ta opcja jest właśnie dla Ciebie! Za pomocą wynajmu krótkoterminowego można zarobić znacznie więcej, niż w przypadku najmu tradycyjnego, ale ta inwestycja będzie wymagała od Ciebie dużo czasu, zaangażowania i cierpliwości. Ciągłe poszukiwanie nowych lokatorów jest dość męczące i czasochłonne. Stale musisz kontrolować stan techniczny mieszkania, oraz o każdej porze być przygotowanym na przyjęcie gości i sprzątanie. Poza tym, przed wynajęciem mieszkania należy kupić standardowy zestaw mebli i sprzęt gospodarstwa domowego, co generuje wysokie koszty początkowe. Pamiętaj także, że wynajem krótkoterminowy oznacza, niestabilny dochód. Niemniej jednak, jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, aby szybko i dużo zarobić na mieszkaniu.

Wynajem tradycyjny

Jeżeli chcesz mieć stałe, dodatkowe źródło dochodów, wynajem długoterminowy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To świetny sposób, aby nie tylko opłacać związane z nieruchomością bieżące rachunki i podatki, ale także zarabiać, zwłaszcza gdy mieszkanie stoi puste bez właścicieli. Wynajem długoterminowy to najpopularniejszy sposób dysponowania mieszkaniem, ponieważ zapewnia stabilny dochód, jednak podobnie jak wynajem krótkoterminowy wymaga Twojego zaangażowania.
Ponadto, podnosząc standard nieruchomości ze środków uzyskanych z wynajmu, sprawisz, że jej wartość wzrośnie. Dzięki temu, sprzedając ją w przyszłości, uzyskasz lepszą cenę.

Jeśli nie chcesz poświęcać swojego czasu osobistego na bieżące naprawy, kontakty z najemcami lub płacenie podatków, zleć wynajem agencji nieruchomości, która zaopiekuje się nieruchomością za Ciebie.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Zanim wybierzesz strategię inwestycyjną, musisz rozważyć zalety i wady wynajmu i sprzedaży mieszkania oraz zbadać trendy na rynku lokalnym. Badanie rynku nieruchomości lub jego odrębnego segmentu pozwala określić zwrot z inwestycji oraz możliwe ryzyko. Przeprowadzając analizę lokalnego rynku nieruchomości, warto skorzystać z pomocy pośrednika, który wykorzysta swoje doświadczenie i znajomość technik sprzedaży, aby przewidzieć zmiany na rynku i ustalić, czy nieruchomość osiągnęła maksymalną cenę rynkową. Dzięki temu podpowie Ci co będzie lepszym rozwiązaniem – sprzedaż czy wynajem mieszkania. A może najlepiej wynająć teraz i sprzedać, gdy wartość nieruchomości wzrośnie? Zatem prawidłowa ocena rynku nieruchomości jest kluczowym czynnikiem definiującym Twój sukces, gdy chcesz szybko zarobić na mieszkaniu, niezależnie od tego czy zdecydujesz się je sprzedać, czy wynająć.

Wstępną analizę lokalnego rynku nieruchomości możesz wykonać sam. Przestudiuj tematyczne portale internetowe i zapoznaj się z ofertami podobnymi do Twojej. W ten sposób określisz średni poziom cen oraz ilość ofert (konkurencji). Na serwisach ogłoszeniowych możesz porównać dzisiejsze ceny z cenami w ubiegłym roku. Dzięki temu ustalisz, jaki jest przybliżony trend cenowy na rynku. Pamiętaj jednak, że różnica między ceną zakupu, a ceną w ogłoszeniu może się różnić nawet o 15%. Rozpoznanie lokalnego rynku nieruchomości pozwoli Ci łatwiej podjąć decyzję – sprzedać czy wynająć.

Odsprzedaż – inwestuj i od razu sprzedaj!

Na koniec rozważmy jeszcze jeden sposób, który pozwala zarobić dodatkowe pieniądze na swojej nieruchomości. Możesz sprzedać mieszkanie, a uzyskane środki zainwestować w zakup nowej nieruchomości pod inwestycje. Jest to tzw. „szybka odsprzedaż” lub „flipowanie” i polega na kupnie mieszkania za cenę znacznie niższą niż średnia rynkowa wartość nieruchomości, a następnie zwiększeniu jej wartości poprzez wykonanie remontu oraz innych ulepszeń. Takie obiekty są przedmiotem stałej uwagi inwestorów, którzy wiedzą, jak zarabiać na odsprzedaży nieruchomości. Nawet niewielka naprawa pozwala zwiększyć wartość rynkową mieszkania o 25-30%. Opisana metoda umożliwia uzyskanie znacznego dodatkowego dochodu. Do wad odsprzedaży należy zaliczyć jej czasochłonność, koszty naprawy mieszkań i wysoki poziom konkurencji. Obiekty będące przedmiotem szybkiej odsprzedaży są naprawdę interesujące dla wielu pośredników w handlu nieruchomościami, oraz inwestorów, dlatego decyzję o zakupie takiej nieruchomości podejmuje się jeszcze podczas prezentacji.

Zanim zdecydujesz – sprzedać czy wynająć – i wybierzesz odpowiednią dla siebie strategię inwestycyjną, musisz dokładnie zrozumieć „prawa” branży i obiektywnie ocenić, ile czasu jesteś gotowy poświęcić swojej nieruchomości. Wiele osób nie docenia swojej własności i nie widzi jej potencjału. Nie powtarzaj ich błędów! Nie zwlekaj i nie pozwól nieruchomości stać bezczynnie, przejdź do aktywnych działań. W ten sposób zyskasz szansę na przekształcenie nieruchomości w jedno z głównych źródeł Twoich dochodów.

Jeśli nadal nie wiesz jak się za to zabrać. Skontaktuj się z nami – pomożemy znaleźć najlepszą dla Ciebie strategię.

Autor: Iryna Menlychenko
Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Referencje

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoja wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.