Blog

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

  • Data dodania: 20.03.2019
  • Autor wpisu: Adrian Olczak
  • Tagi: sprzedaż, pośrednik nieruchomości, nieruchomość, biuro nieruchomości, mieszkanie, negocjacje
Blog
Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jest wiele etapów w naszym życiu, kiedy przychodzi czas na zmianę – zmianę nieruchomości. Swoje mieszkanie zazwyczaj sprzedajesz, gdy wydarzy się coś istotnego np. powiększa Ci się rodzina, dostajesz atrakcyjną pracę w innym mieście. W takich sytuacjach istotny jest czas, bo zależy Ci aby uporać się z przeprowadzką zanim na świat przyjdzie nowy członek Twojej rodziny czy też odnosząc się do drugiego przykładu – szef nie będzie czekał w nieskończoność, pracę zaczynasz od „pierwszego” i musisz być na miejscu.

Dlatego w tym artykule, odpowiem na pytanie – jak szybko sprzedać mieszkanie?

Proces sprzedażowy składa się z kilku etapów, które pozwolę sobie wypunktować poniżej:

1. Przygotowanie oferty
2. Marketing
3. Prezentacja potencjalnym nabywcom
4. Negocjacje i finalizacja
Każdy z nich jest istotny i wpływa na ostateczny czas sprzedaży, dlatego też omówimy je wszystkie – krok po kroku.

1. Przygotowanie oferty

Zacznę od pewnego porównania. Wyobraź sobie, że nie sprzedajesz mieszkania a samochód! Czy zgodzisz się, że zanim zrobisz zdjęcia, jedziesz na myjnie samochodową wykupując pełny program z woskowaniem, odkurzasz jego wnętrze, wieszasz przyjemny zapach? No tak, pewnie że tak!
Zatem to samo zrób ze swoim mieszkaniem – posprzątaj je, przygotuj i zrób dobre zdjęcia.
Przeprowadzka to dobry czas na porządki i segregację rzeczy, które zgromadziliśmy przez lata. Nie czekaj do przeprowadzki, chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Odgruzuj je już na etapie sprzedaży, wynieś lub wyrzuć wszystkie niepotrzebne elementy.

Pewnie nie raz słyszałeś, że kupujemy „oczami”. Poza porządnym wysprzątaniem i porządkami mieszkania warto również zastosować elementy Home Staging’u. Na czym to polega? Celem takiego zabiegu jest zmiana stanu mieszkania z „zamieszkałe” na „do sprzedaży”. Usuń zatem wszelkie prywatne przedmioty, pamiątki z wyjazdów, zdjęcia rodzinne, chemię i kosmetyki w łazience. Stwórz warunki do tego, aby klient oglądający Twoje mieszkanie, poczuł się jak u siebie. Warto zadbać również o harmonię kolorystyczną pomieszczeń. Drobnymi dodatkami nadaj każdemu z nich funkcję, którą pełni. Przydatne okażą się:

- kolorowe poduszki
- narzuta na łóżko
- kwiaty świeże i doniczkowe
- misa owoców/warzyw
- świeczki zapachowe

Gdy to masz już za sobą, pora przygotować dobry opis oferty. Co to oznacza?
Jeżeli chcesz sprzedać szybko mieszkanie, wyróżnij się. Twoja oferta musi krzyczeć „Kup mnie!” „Jestem perełką!” „To mnie szukałeś/aś!”. Kreatywność i łamanie standardów – to cechy dobrego opisu nieruchomości.
Jedna z moich klientek podczas prezentacji domu rozmowę rozpoczęła słowami:
„Panie Adrianie, nie wiem kto przygotował opis tego domu, ale gdy go przeczytałam uznałam, że muszę tu przyjechać!” – o to właśnie chodzi.
Dzięki temu wzbudzisz ciekawość. Dobrze przygotowana oferta zagwarantuje Ci więcej klientów a to przełoży się na szybką sprzedaż mieszkania.
Określanie ceny.

To bardzo istotny element, ponieważ nawet najlepiej przygotowana oferta nie sprzeda się szybko, jeżeli jej wartość będzie przeszacowana. Zrób krótką analizę rynku i ustalając cenę zadbaj, aby stanowiła ona wartość rynkową lub była delikatnie poniżej tej wartości.

Pewnie zadajesz sobie pytanie: „Ale jak to!? Klient na pewno będzie negocjował, więc muszę zostawić zapas, aby móc trochę opuścić”.
Faktycznie mamy mentalność wystawiania wyższej ceny, aby klient mógł coś utargować. Czy słusznie? Moim zdaniem – Nie. Pomyśl o tym, że w gronie Twoich klientów są również ludzie, którzy nie potrafią negocjować, dla których jest to sytuacja niekomfortowa. W efekcie tracisz klientów, dzięki którym mógłbyś szybko sprzedać mieszkanie. Jeżeli trafnie określisz cenę wywoławczą - sprzedaż za cenę wywoławczą lub ograniczysz negocjacje do symbolicznej kwoty.

2. Marketing

Na temat marketingu można by napisać osobny artykuł, lecz postaram się ująć co najważniejsze w kilku zdaniach.
Masz już dobrze przygotowaną ofertę – pora ogłosić ją światu. Chcesz dotrzeć do każdego klienta, który mógłby kupić Twoje mieszkanie? Bądź wszędzie – wszędzie, nie oznacza tylko wszystkie portale ogłoszeniowe. Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Ogłaszaj je również w mediach społecznościowych, a także w terenie! Przygotuj i wydrukuj ulotki, roznieś je po okolicy. Twoje ogłoszenie powinno również znaleźć się w okolicy ruchliwych miejsc takich jak:

- lokalne sklepy i markety spożywcze
- przystanki komunikacji miejskiej
- tablice i słupy ogłoszeniowe
- szkoły, przedszkola

Nie pozwól, aby Twoja oferta zginęła w tłumie pozostałych. Poświęć czas na dobry marketing a zapewni Tobie zrealizowanie swojego celu w określonym czasie.

3. Prezentacja potencjalnym nabywcom

Na tym etapie sprawdzisz swoje umiejętności sprzedażowe. Trudno znaleźć złoty środek i określić schemat jak prowadzić prezentację, aby była skuteczna, ponieważ mamy różne charaktery i typy osobowości. Twoim zadaniem jest rozpoznać potrzeby klienta, określić jego typ osobowości i używać języka oraz argumentów, które do niego przemówią. Świetnie sprawdzi się tutaj wiedza z zakresu struktogramu – polecam zgłębić ten temat.

Nie mów zbyt wiele. Nie wszystko co chcesz powiedzieć interesuje danego klienta.
Bądź miły i empatyczny. Rozumiem, że czasami masz już dosyć, ponieważ przychodzi kolejny klient, który wybrzydza, szuka wad nieruchomości spychając jej zalety na margines – robi to po to, aby przygotować sobie grunt pod negocjacje. Pośrednikom znacznie łatwiej zachować zimną krew, skupić się na tym co istotne, dlatego tak wiele osób decyduje się na nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości.

Dobra prezentacja stworzy warunki do rozpoczęcia negocjacji i sfinalizowania sprzedaży, dlatego dąż do tego aby klient zdecydował na miejscu. Jeżeli nie uda Ci się, nie pozwól od tak wyjść klientowi, spraw aby po wyjściu intensywnie myślał o Twoim mieszkaniu, pobudź jego wyobraźnie, dzwoń, pytaj i nie pozwól mu aby zapomniał – zapomniał, że masz świetne mieszkanie na sprzedaż, którego może stać się właścicielem. To kolejny etap, który wymaga zaangażowania i czasu, lecz tylko w działając w taki sposób, możesz mieć pewność, że szybko sprzedaż swoje mieszkanie.

4. Negocjacje i finalizacja

Jesteś na etapie negocjacji? Brawo, Twoje umiejętności sprzedażowe się sprawdziły!
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak skutecznie negocjować, jak dopiąć swego, ale przede wszystkim, domknąć sprzedaż. To bardzo ważny etap, bo albo usiądziesz z klientem do stołu spisać umowę, albo pożegnacie się i Twój poprzedni wysiłek pójdzie na marne.

Trener biznesu, autor książek Wojtek Woźniczka w jednym z wywiadów na pytanie „Jaka jest złota zasada dobrych negocjacji?” odpowiedział: „Negocjacje przegrywa ten komu bardziej zależy”.
Zgadzam się z tym, lecz jak przełożyć to na praktyczne działanie? Dla wielu osób jest to bardzo trudne, bo jak ukryć, że nam zależy?

Większość osób swoje emocje ma wręcz wymalowane na twarzy. Gdy Twoja mowa ciała mówi coś innego niż słowa klient po prostu Ci nie uwierzy. „Trening czyni mistrza” – tak też jest i w tym przypadku. Dlatego pośrednicy tak wiele czasu poświęcają szkoleniom z zakresu negocjacji.
Twoim zadaniem jest pokazać pewność siebie, musisz być stanowczy i konsekwentny. Szukaj kompromisów, nie tylko cena jest elementem negocjacji. Każdy kolejny „upust” z Twojej strony powinien być mniejszy od poprzedniego.

Uważaj! Jest cienka granica pomiędzy pewnością siebie a arogancją i byciem nieuprzejmym. Jeżeli ją przekroczysz, zbudujesz mur pomiędzy sobą a klientem, który może stać się na tyle gruby, że nie dasz rady go przeskoczyć. Zależy Ci na tym, aby szybko sprzedać mieszkanie prawda? Zaproponuj zatem mały rabat w zamian za to, że klienci podpiszą stosowną umowę jeszcze dziś. Uargumentuj swoją propozycję lecz nie tłumacz się.

Na tym etapie potok słów również nie jest wskazany. Złóż swoją propozycję i cierpliwie czekaj na odpowiedź. Kto pierwszy przerwie ciszę, przegrywa!
Gdy osiągniecie już kompromis, podstaw kropkę na „i” – domknij sprzedaż! Nie zwlekaj z podpisaniem umowy, zrób to jak najprędzej.

Podsumowując, szybka sprzedaż wymaga zaangażowania lecz ów zaangażowanie pozwala zrealizować wyznaczony cel. Wiele z opisanych przeze mnie porad, może okazać się trudne w zastosowaniu, trenuj a osiągniesz pożądany efekt.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie masz na to czasu – zatrudnij rzetelnego pośrednika, który przepracował wszystkie etapy sprzedaży nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.
Zaoszczędzisz swój cenny czas, pieniądze, oszczędzisz sobie stresu lecz przede wszystkim – zrealizujesz swój cel, jakim jest szybka sprzedaż mieszkania.

Autor: Adrian Olczak

Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Referencje

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoja wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.