Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Są takie chwile w życiu, kiedy przychodzi czas na zmianę. Zmianę nieruchomości. Do sprzedaży mieszkania zazwyczaj skłaniają Cię istotne wydarzenia: powiększenie rodziny lub propozycja intratnej posady w innym mieście. W takich sytuacjach istotny jest czas. A Ty zastanawiasz się jak szybko sprzedać swoją nieruchomość? Chcesz zdążyć z przeprowadzką przed narodzinami potomka lub wygaśnięciem atrakcyjnej oferty pracy.

Dlatego w tym artykule, odpowiem na pytanie – jak szybko sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania to proces składający się z kilku etapów:

  1. Przygotowania oferty
  2. Marketingu
  3. Prezentacji nieruchomości potencjalnym nabywcom
  4. Negocjacji finalizacji sprzedaży

Każdy etap jest istotny i wpływa na ostateczny czas sprzedaży nieruchomości – dlatego omówię je wszystkie krok po kroku.

Przygotowanie oferty sprzedażowej

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Wyobraź sobie, że Twoim celem nie jest szybka sprzedaż mieszkania, ale samochodu. Co robisz, zanim wykonasz zdjęcia i przygotujesz ogłoszenie? Jedziesz na myjnię samochodową, wykupujesz pełny program z woskowaniem, odkurzasz wnętrze, wieszasz przyjemny zapach? No tak, pewnie że tak!

Zatem to samo zrób z mieszkaniem, które chcesz sprzedać – posprzątaj je, przygotuj i zrób dobre zdjęcia.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży, to do dobry czas na porządki i segregację nagromadzonych przez lata rzeczy. Nie czekaj z tym do przeprowadzki, jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie. Zapewne nie raz słyszałeś, że „kupujemy oczami”. Poza porządnym wysprzątaniem i porządkami mieszkania, warto również zastosować elementy Home Staging’u.

Na czym polega Home Staging?

Zastosowanie tego zabiegu ułatwi zmianę statusu mieszkania z „zamieszkałe” na „do sprzedaży”. Usuń wszelkie prywatne przedmioty: pamiątki z wyjazdów, zdjęcia rodzinne, chemię i kosmetyki w łazience. Dzięki temu klient oglądający Twoje mieszkanie, poczuje się jak u siebie. Warto zadbać również o harmonię kolorystyczną pomieszczeń. Drobnymi dodatkami nadaj każdemu z nich funkcję, którą pełni. Przydatne okażą się:

– kolorowe poduszki

– narzuta na łóżko

– kwiaty świeże i doniczkowe – jeśli tak jak ja często zapominasz o podlewaniu kwiatów, mogą być kolorowo kwitnące kaktusy

– misa owoców/warzyw – świeże, pachnące sprawdzają się lepiej, niż te plastikowe – szczególnie jeśli potencjalny nabywca postanowi „skosztować winogronko”

– świeczki zapachowe

Dobry opis oferty sprzedażowej. Jak go przygotować?

Jeżeli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, wyróżnij się. Twoja oferta musi krzyczeć „Kup mnie!” „Jestem perełką!” „To mnie szukałeś/aś!”. Kreatywność i łamanie standardów, to cechy dobrego opisu nieruchomości.

Jedna z moich klientek podczas prezentacji domu wyznała:

„Panie Adrianie, nie wiem kto przygotował opis tego domu, ale gdy go przeczytałam uznałam, że muszę tu przyjechać!” – o to właśnie chodzi.

Dzięki temu wzbudzisz ciekawość. Dobrze przygotowana oferta zagwarantuje Ci więcej klientów, co przełoży się na szybką sprzedaż mieszkania, szczególnie jeśli ustalisz odpowiednią cenę mieszkania.

Określanie ceny mieszkania

To bardzo istotny element, ponieważ nawet najlepiej przygotowana oferta nie sprzeda się szybko, jeżeli jej wartość będzie przeszacowana. Zrób krótką analizę rynku i ustalając cenę zadbaj o to, aby stanowiła ona wartość rynkową lub była delikatnie poniżej tej wartości.

„Ale jak to – poniżej wartości!?” – zapytasz – „Klient na pewno będzie negocjował, więc muszę zostawić zapas, aby móc trochę opuścić cenę”.

Przeważnie staramy się wystawić wyższą cenę mieszkania, aby klient mógł coś utargować. Czy słusznie? Moim zdaniem – nie. Pomyśl o tym, że w gronie Twoich klientów są również ludzie, którzy nie potrafią negocjować, dla których jest to sytuacja niekomfortowa. W efekcie tracisz klientów, dzięki którym mógłbyś szybko sprzedać mieszkanie. Jeżeli trafnie określisz cenę wywoławczą – sprzedasz nieruchomość za cenę wywoławczą lub ograniczysz negocjacje do symbolicznej kwoty.

Marketing nieruchomości

Marketing nieruchomości na sprzedaż to temat na osobny artykuł, ale postaram się przytoczyć kilka najważniejszych kwestii.

Masz już dobrze przygotowaną ofertę sprzedażową – pora ogłosić ją światu. Chcesz dotrzeć do każdego klienta, który mógłby kupić Twoje mieszkanie? Bądź wszędzie – nie tylko na portalach internetowych. Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Ogłaszaj się również w mediach społecznościowych, a także w terenie! Przygotuj i wydrukuj ulotki, roznieś je po okolicy. Twoje ogłoszenie powinno również znaleźć się w okolicy ruchliwych miejsc takich jak:

– lokalne sklepy i markety spożywcze

– przystanki komunikacji miejskiej

– tablice i słupy ogłoszeniowe

– szkoły, przedszkola

Nie pozwól, aby Twoja oferta zginęła w tłumie. Poświęć czas na dobry marketing, co zapewni Tobie zrealizowanie założonego celu w określonym czasie. To niezawodny sposób, aby szybko sprzedać mieszkanie – pamiętaj jednak, zanim przywiesisz swoją ulotkę w konkretnym miejscu upewnij się, czy zgodnie z prawem możesz to zrobić!

Prezentacja mieszkania potencjalnym nabywcom

Na tym etapie sprawdzisz swoje umiejętności sprzedażowe. Trudno znaleźć złoty środek i określić jeden skuteczny schemat prowadzenia prezentacji, ponieważ mamy różne charaktery i typy osobowości. Twoim zadaniem jest rozpoznanie potrzeb klienta, określenie jego typu osobowości i używanie języka oraz argumentów, które do niego przemówią. Świetnie sprawdzi się tutaj wiedza z zakresu structogramu – polecam zgłębić ten temat.

Jak się zachować, gdy Twoim celem jest szybka sprzedaż mieszkania?

Nie mów zbyt wiele. Nie wszystko co chcesz powiedzieć, interesuje danego klienta.

Bądź miły i empatyczny. To zrozumiałe, że jesteś zmęczony, kiedy kolejny klient uparcie szuka wad nieruchomości, spychając jej zalety na margines. Pamiętaj, że robi to po to, aby przygotować sobie grunt pod negocjacje. Pośrednikom znacznie łatwiej zachować zimną krew, skupić się na tym co istotne, dlatego tak wiele osób decyduje się na nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości.

Dobra prezentacja stworzy warunki do rozpoczęcia negocjacji i finalizacji sprzedaży mieszkania – dlatego dąż do tego, aby klient zdecydował się już na miejscu. Jeżeli nie uda Ci się, nie pozwól od tak wyjść klientowi, spraw aby po wyjściu intensywnie myślał o Twoim mieszkaniu, pobudź jego wyobraźnię, dzwoń, pytaj i nie pozwól mu, aby zapomniał, że masz na sprzedaż świetne mieszkanie, i że wkrótce może stać się jego właścicielem. To kolejny etap, który wymaga zaangażowania i czasu, lecz tylko działając w taki sposób, możesz mieć pewność, że szybko sprzedasz swoje mieszkanie.

Negocjacje i finalizacja sprzedaży mieszkania

Jesteś na etapie negocjacji? Brawo, Twoje umiejętności sprzedażowe się sprawdziły!

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak skutecznie negocjować, jak dopiąć swego, ale przede wszystkim, jak domknąć sprzedaż. To również bardzo ważny etap – albo usiądziesz z klientem do stołu spisać umowę, albo pożegnacie się i Twój wysiłek pójdzie na marne.

Trener biznesu, autor książek Wojtek Woźniczka zapytany w jednym z wywiadów:

Jaka jest złota zasada dobrych negocjacji?”

odpowiedział:

Negocjacje przegrywa ten, komu bardziej zależy”.

Ale jak to przełożyć na praktyczne działanie? Dla wielu osób jest to bardzo trudne. Jak ukryć, że zależy nam na szybkiej sprzedaży mieszkania?

Na początku naucz się panować nad emocjami. Wielu z nas ma emocje wymalowane na twarzy. Gdy Twoja mowa ciała przekazuje coś innego niż słowa, klient po prostu Ci nie uwierzy. „Trening czyni mistrza”, dlatego dla pośredników tak istotne są szkolenia z zakresu negocjacji.

Twoim zadaniem podczas negocjacji warunków sprzedaży mieszkania jest pokazać pewność siebie. Musisz być stanowczy i konsekwentny. Szukaj kompromisów i pamiętaj, że nie tylko cena jest elementem negocjacji. Każdy kolejny „upust” z Twojej strony, powinien być mniejszy od poprzedniego.

Uważaj! Jest cienka granica pomiędzy pewnością siebie, a arogancją i byciem nieuprzejmym. Jeżeli ją przekroczysz, zbudujesz mur pomiędzy sobą a klientem, który może stać się na tyle wysoki, że nie dasz rady go przeskoczyć.

Zależy Ci na tym, aby szybko sprzedać mieszkanie, prawda? Zaproponuj zatem mały rabat w zamian za to, że klienci podpiszą umowę rezerwacyjną jeszcze dziś. Uargumentuj swoją propozycję, lecz nie tłumacz się.

Potok słów nie jest wskazany również na tym etapie sprzedaży nieruchomości. Złóż swoją propozycję i cierpliwie czekaj na odpowiedź. Kto pierwszy przerwie ciszę, przegrywa!

Gdy osiągniecie już kompromis, podstaw kropkę na „i” – domknij sprzedaż! Nie zwlekaj z podpisaniem umowy, zrób to jak najprędzej.

Podsumowując

Szybka sprzedaż mieszkania wymaga zaangażowania, lecz owo zaangażowanie pozwala zrealizować wyznaczony cel. Wiele z opisanych przeze mnie porad, może okazać się trudnymi w zastosowaniu, trenuj, a osiągniesz pożądany efekt.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, lub nie masz na to czasu – zatrudnij rzetelnego pośrednika, który przepracował wszystkie etapy sprzedaży nieruchomości nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Gdybyś jednak zastanawiał się czy sprzedaż jest najlepszą dla Ciebie decyzją musisz koniecznie przeczytać ten artykuł: https://galeria.nieruchomosci.pl/sprzedac-czy-wynajac-jak-lepiej-zarobic-na-mieszkaniu/


Autor: Adrian Olczak

adrian.olczak@galeria.nieruchomosci.pl

telefon: 536 993 661

Zapraszamy na nasz fanpage na facebooku – bądź z nami na bieżąco: https://pl-pl.facebook.com/Bon.Galeria.Poznan/

Komentarze

  1. […] Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż swojej nieruchomości koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://galeria.nieruchomosci.pl/jak-szybko-sprzedac-mieszkanie/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe