Kredyt hipoteczny, a koronawirus

Kredyt hipoteczny, a koronawirus

Wirus Covid-19 zaatakował także rynek kredytów hipotecznych. Jego skutki będą odczuwalne przez wiele miesięcy. Nikt nie był gotowy na taką sytuację, ani banki, ani kredytobiorcy. Polaków, którzy mieli w planach wziąć kredyt hipoteczny, zaczęły nachodzić wątpliwości, czy warto starać się o kredyt teraz, czy lepiej poczekać, aż sytuacja zacznie się stabilizować?

Warunki udzielania kredytów hipotecznych w czasach pandemii

Trudniejszy dostęp do kredytów to największe zagrożenie dla kredytobiorców. Banki zaczęły zaostrzać warunki udzielania kredytów mieszkaniowych. Powodem zaostrzeń są m.in. niższe stopy procentowe ogłoszone przez Radę Polityki Pieniężnej oraz niepewna sytuacja na rynku pracy.

Wkład własny oraz stabilne zarobki to główne elementy, które zostały zaostrzone przez banki przy sprawdzaniu zdolności kredytowej.

Wkład własny zgodnie z wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacją powinien wynosić minimum 20% wartości nieruchomości. Możliwe jest jednak uzupełnienie brakującej części przez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – w takiej sytuacji minimalny wkład własny wynosi 10%.

W związku z pandemią część banków zastosowało zmiany dotyczące wkładu własnego. PKO Bank Polski zwiększył wskaźnik LTV do 80%, oznacza to, że wkład własny w tym banku powinien wynosić minimum 20% wartości nieruchomości (przed pandemią dopuszczał zabezpieczenie w wysokości 10%). Większe obostrzenia wprowadził ING Bank Śląski, w którym minimalny wkład własny wynosi 30%. O kredyt hipoteczny w BOŚ Banku mogą wnioskować klienci, którzy posiadają oszczędności w wysokości 40% wartości nieruchomości. Są to zmiany, które powodują, że wiele osób rezygnuje z marzeń o własnym mieszkaniu czy domu.

Zaostrzanie warunków nie jest uregulowane prawnie, nie ma też w tej sprawie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Są to indywidualne decyzje banków, które w ten sposób próbują bronić się przed kryzysem związanym z koronawirusem. Warto jednak pamiętać, że banki rozpatrują każdą sprawę indywidualnie, biorąc pod uwagę ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Kredyt w obliczu koronawirusa

Stach przed kryzysem gospodarczym oraz obawa przed utratą pracy spowodowała, że banki odnotowały mniejszy popyt na kredyty hipoteczne już w marcu. Wynika to przede wszystkim z restrykcji związanych z pozostaniem w domach wprowadzonych przez rząd. W kwietniu zainteresowanie kredytem hipotecznym wzrosło. Według danych z Biura Informacji Kredytowej wynika, że liczba wnioskujących o kredyt wzrosła o ponad 17%.

Kredyt hipoteczny to „towar”, którego bank nie jest w stanie udzielić online. Czas spędzany w domu, to jednak dobra okazja na sprawdzenie ofert poszczególnych banków.

Mimo to osoby, które martwią się o swoją sytuację finansową w przyszłości powinny odłożyć swoje plany kredytowe na później. Jest to racjonalne rozwiązanie, dlatego że nawet jeśli teraz uda im się uzyskać kredyt hipoteczny, powinny pomyśleć o tym, czy będą w stanie go spłacać przez kolejne miesiące.

Z drugiej jednak strony dla osób, które prowadzą własną działalność i w związku z pandemią musieli ją zawiesić, może to być ostatni moment na udokumentowanie stabilnych dochodów za ostatnie miesiące. Zawieszenie działalności oznacza dla nich brak przychodów, a co za tym idzie – gorszą zdolność kredytową.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt zaostrzeń wprowadzonych przez niektóre banki. Wkład własny, który zgromadziliśmy do tego pory, może wkrótce okazać się niewystarczający w pozostałych bankach. Warto zatem zainteresować się kredytem hipotecznym już teraz i porównać oferty banków.

Podsumowanie

Jedynym powodem rezygnacji z zakupu mieszkania na kredyt jest sytuacja, w której nie jesteśmy pewni swojego statusu finansowego.

Podsumowując – planując zakup nieruchomości w obliczu pandemii, należy przede wszystkim dobrze ocenić sytuację finansową. Jeśli nachodzą nas wątpliwości w tym zakresie – lepiej poczekać. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, więc trzeba je dobre przemyśleć.

Dla osób, które stoją teraz przed wyzwaniem: Jak sprzedać mieszkanie w aktualnej sytuacji, przygotowaliśmy bezpłatne konsultacje on-line. Sprawdź szczegóły:

Jeśli nie chcesz zajmować się sprzedażą samodzielnie, możesz zgłosić swoją nieruchomość do sprzedaży i przekazać opiekę nad transakcją profesjonalnemu Doradcy.


Autor: Joanna Zmysłowska

kredyty@galeria.nieruchomosci.pl

tel. 536-993-244

Odwiedź nas na naszym fanpage na facebooku – bądź z nami na bieżąco: https://www.facebook.com/Bon.Galeria.Poznan/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe