Problem ze sprzedażą mieszkań na gruncie w użytkowaniu wieczystym

Problem ze sprzedażą mieszkań na gruncie w użytkowaniu wieczystym

Problem ze sprzedażą mieszkań na gruncie w użytkowaniu wieczystym.

Jesteś właścicielem mieszkania w bloku lub w kamienicy znajdującym się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym? A może posiadasz dom będący na takim terenie? Wraz z nowym 2019 rokiem stałeś się właścicielem tego gruntu.

Grunty objęte dotąd użytkowaniem wieczystym, z dniem 1 stycznia 2019 r.  zostaną automatycznie przekształcone w prawo własności. Formalnym potwierdzeniem posiadania takiego gruntu będzie wydawanie przez odpowiedni organ zaświadczenia. W zależności od tego, czy są to grunty stanowiące dotąd własność Skarbu Państwa, czy jednostek samorządu terytorialnego, takie zaświadczenie wydawać będzie m.in. wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, zarząd powiatu lub województwa.

Nowe przepisy dotyczą gruntów zabudowanych budynkami przeznaczonymi na cele mieszkaniowe, a konkretnie:

  • jednorodzinnymi;
  • wielorodzinnymi (co najmniej połowa lokali stanowi lokale mieszkalne);
  • budynkami mieszkalnymi wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Nowe prawo dotyczące użytkowania wieczystego przynosi wiele korzyści:

  • nie trzeba będzie płacić za użytkowanie wieczyste – osoba w posiadaniu stanie się właścicielem, a nie użytkownikiem wieczystym,
  • nie będzie aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Ewentualnie raz na trzy lata przewidziana jest jej waloryzacja zgodnie ze wskaźnikiem zmian cen nieruchomości określonym przez Główny Urząd Statystyczny. Nie będzie już tak jak do tej pory, kiedy zdarzały się skokowe wzrosty opłat mocno obciążające budżet,
  • zachęcające warunki przekształcenia – roczna opłata przekształceniowa pobierana przez okres 20 lat, zamiast płatnych przez 99 lat opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
  • bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa – pomoc w jednorazowej spłacie opłaty przekształceniowej – możliwość uzyskania 60 procentowej zniżki,
  • swoboda w ustaleniu wysokości bonifikat dla gruntów samorządowych – możliwość ustanowienia ulg w granicach 0-99 procent,
  • pożytek dla mieszkańców budynków wielorodzinnych – do tej pory, aby przekształcić użytkowanie wieczyste we własność, wymagana była zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, a więc proces ten był skomplikowany i dość czasochłonny.

Jak urzędy sformalizują przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

Zgodne z nowymi przepisami, na wydanie zaświadczenia o przekształceniu urzędy mają 12 miesięcy od daty wprowadzenia, czyli cały rok 2019. Dla osób, które w tym okresie nie planują obrotu nieruchomościami położonymi na uwłaszczanych gruntach, nie powinno to stanowić problemu. Wystarczy, że zaczekają na dostarczenie odpowiedniego dokumentu. Inaczej jest w przypadku właścicieli, którzy po wprowadzeniu nowych przepisów, ale przed uzyskaniem urzędowego zaświadczenia, chciałyby sprzedać swoją nieruchomość.

Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie gruntu we własność będzie dokumentem niezbędnym dla notariusza przygotowującego akt sprzedaży nieruchomości.

Ustawodawca przewidział pewne udogodnienie dla osób, które nie mogą czekać 12 miesięcy na dokument. W ustawie zapisano, że nowy właściciel gruntu może wnioskować o skrócenie tego okresu. Nadal jednak pozostaje kilka tygodni oczekiwania na niezbędny dokument.
Proces pozyskiwania stosownych dokumentów jest długotrwały w związku z tym zainteresowanie ze strony potencjalnego klienta jest zdecydowanie mniejsze.

Jednak my doskonale wiemy, jak sobie z tym poradzić oraz jaką strategię dobrać, aby sprzedaż Twojej nieruchomości przebiegła sprawnie. Poznaliśmy szczegóły dotyczące zmian w prawie i opracowaliśmy ścisły plan działania, który przyczyni się do sukcesu sprzedaży.

Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z jednym z naszych Doradców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe