Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co powinieneś zwrócić uwagę

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co powinieneś zwrócić uwagę

Podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania to jeden z ważniejszych wyborów w naszym życiu. Wymaga dokładnej analizy ofert rynkowych, określenia budżetu, a także dopełnienia niezbędnych formalności. Coraz popularniejszym kierunkiem wyboru mieszkania staje się rynek pierwotny. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę decydując się na mieszkanie od dewelopera. 

Sprawdź dewelopera oraz uzyskaj niezbędne dokumenty 

Przed podjęciem decyzji dokładnie przyjrzyj się deweloperowi i w rzetelny sposób oceń jego działalność. Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją, która jeszcze nie jest wybudowana, warto zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami przedsiębiorcy, a  nawet na żywo zobaczyć osiedle oraz porozmawiać z jego mieszkańcami. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z biurem sprzedaży i poproś o ich wyjaśnienie. Aby móc ocenić wiarygodność sprzedawcy poproś o niezbędne dokumenty. Deweloper bez problemu powinien udostępnić:

  • odpis z KRS,
  • prawo do własności gruntu, na której budowana jest inwestycja,
  • niezbędne pozwolenia na budowę,
  • dokumenty potwierdzające brak zaległości z opłatami wobec Urzędu Skarbowego lub ZUS-u.

Każdy deweloper przed podpisaniem umowy deweloperskiej ma obowiązek przedstawić klientowi prospekt informacyjny. Jest to dokument, który ułatwi weryfikację inwestycji. Znajdują się w nim między innymi informacje dotyczące identyfikacji dewelopera, statusu prawnego nieruchomości, terminy zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia własności, plany zagospodarowania sąsiednich działek, a także sposoby finansowania. 

Pamiętaj, aby dowiedzieć się jaki typ rachunku powierniczego, został założony w banku w związku z realizowaną inwestycją. Rachunek powierniczy jest to rachunek bankowy, założony przez dewelopera, aby zapewnić bezpieczeństwo rozliczania transakcji, z uwzględnieniem zabezpieczenia przed niewywiązaniem się którejkolwiek ze stron z warunków umowy. Wyróżnia się otwarty i zamknięty rachunek powierniczy, a różnica między nimi jest bardzo wyraźna. W przypadku tego pierwszego deweloper ma możliwość korzystania ze środków zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego, natomiast z rachunku zamkniętego wypłata gromadzonych środków następuje jednorazowo – po przeniesieniu prawa własności na nabywcę.

Nabywcy dodatkowe bezpieczeństwo gwarantuje również ustawa deweloperska, która podnosi poziom zabezpieczeń przed długami oraz ewentualnym brakiem wymarzonego mieszkania.

Pierwsze formalności, czyli umowa deweloperska 

Jeśli wybrałeś mieszkanie i jesteś w 100% zdecydowany na jego zakup, będziesz zobligowany podpisać umowę deweloperską. Wcześniej jednak warto zacząć od umowy rezerwacyjnej. Ta forma umowy na sam początek niesie za sobą znacznie niższe koszty, a także w pierwszych etapach wystarczy do rozpoczęcia procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, nie ma na co czekać – czas podpisać umowę deweloperską. Jej najważniejszym elementem jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy ostatecznej, przenoszącej własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości za określoną kwotę. Umowa deweloperska musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zgodnie z ustawą deweloperską,  koszty obciążają po połowie nabywcę oraz dewelopera. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto upewnić się, że jej zapisy są w pełni bezpieczne i nie odbiegają od standardów rynkowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, warto udać się po pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie. 

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania to jedna z ważniejszych chwil zarówno jeśli chodzi o emocje z tym związane, jak i sprawy techniczne. W tym momencie możesz zgłaszać wszelkie usterki, niezgodności z umową deweloperską, a także zweryfikować czy wszystko prezentuje się tak, jak obiecał deweloper. Na odbiór mieszkania warto udać się z osobą, która posiada wiedzę budowlaną oraz pomoże zauważyć ewentualne niedociągnięcia. Warto sprawdzić jakość wykonania tynków, ścian oraz posadzek cementowych, wszelkie zarysowania okien i drzwi, a także działanie instalacji. Ważne jest, aby dokładnie dokonać pomiarów mieszkania, żeby mieć pewność, że wielkość jest taka, jak ustalono w umowie. Przekazanie kluczy do mieszkania lub domu od dewelopera może nastąpić po odbiorze technicznym lub po podpisaniu umowy przenoszącej własność.

Proces zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym to nie lada wyzwanie. Szczególnie kłopotliwe może okazać się dla osób, które stykają się z tak poważnymi transakcjami pierwszy raz. W takim przypadku warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych biur nieruchomości bądź doradców finansowych, którzy przebrną w komfortowy dla Ciebie sposób przez wszystkie zawiłości. 

Autor: Edyta Piłat

edyta.pilat@galeria.nieruchomosci.pl

tel. 536-993-222

Odwiedź nas na naszym fanpage na facebooku – bądź z nami na bieżąco: https://www.facebook.com/Bon.Galeria.Poznan/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe