Blog

Krok 10 - przygotowanie nieruchomości do przekazania

 • Data dodania: 08.01.2024
 • Autor wpisu: Monika Gawrońska
 • Tagi: Sprzedaż nieruchomości, sprzątanie, przygotowanie do wydania
Blog
Z mojego doświadczenia wynika, że ten etap zazwyczaj trwa krócej niż powinien.
A szkoda, bo to w jakim stanie zostanie przekazane mieszkanie lub dom nowemu właścicielowi bardzo mocno świadczy o stronie sprzedającej.
A świadczyć może dobrze, albo źle.
Zobacz o czym warto pamiętać, aby jednak zostawić po sobie dobre wrażenie.

Jak Cię widzą, tak cię piszą


Nie zliczę ile już razy pomagałam moim klientom na minuty przed wydaniem kluczy nowemu właścicielowi myć podłogę, czy ścierać kurz z półek. Choć w procesie pośrednictwa w sprzedaży nie jest to moja rola, to jednak zależało mi na tym, aby nieruchomość zrobiła jak najlepsze wrażenie na nowych właścicielach.

I tak - wiem, że "nowy właściciel i tak posprząta po swojemu", że "każdy liczy się z tym, że będzie sam sprzątał", ale jednak "jak cię widzą tak cię piszą". Dlatego przygotowując nieruchomość do przekazania, zadbaj o jej dokładne posprzątanie! Niech nowy właściciel odbiera klucze do pachnącego i czystego domu lub mieszkania, nawet jeśli jest ono do remontu.

Jeśli posprzątaliście nieruchomość przed sesją zdjęciową, to zapewne już jest doczyszczona w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Nie zaszkodzi jednak ponownie tam zajrzeć i odświeżyć te miejsca.

Jeśli zostawiacie na wyposażeniu meble, tj.: sofy, kanapy, szafy, pod które i za które dostaje się kurz lub różne przedmioty to teraz, gdy są już puste warto je odsunąć i odkurzyć za nimi i pod nimi oraz umyć podłogę w miejscu, w którym stały. Niewykluczone, że znajdziecie jeszcze kilka Waszych przedmiotów - gumki do włosów, zabawki, kredki, długopisy, resztki jedzenia. Są to częste znaleziska (niekiedy godne archeologów) i lepiej, aby zostały one odnalezione przez ich właścicieli :)

Pamiętaj również, aby dokładnie umyć sprzęt AGD, który zostaje w nieruchomości.

Jeśli nie masz na to czasu - co często jest rzeczywistością, to zawsze możesz oddelegować te zadania zaufanej firmie, której pracownicy zadbają o to, aby w nieruchomości nastała idealna czystość.Instrukcje, gwarancjePamiętaj, aby przed przekazaniem przygotować dokumentację dotyczącą pozostawionego sprzętu. Jeśli jakieś elementy wyposażenia są jeszcze na gwarancji pozostaw stosowne dokumenty nowemu właścicielowi - pozwoli mu to na skorzystanie z gwarancji, jeśli coś się zepsuje.

Istotne są również instrukcje dotyczące użytkowania i konserwacji danego sprzętu. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze są one dostępne - często je wyrzucamy. W takiej sytuacji możesz przygotować własnoręcznie prostą instrukcję - nawet kilka zdań pomoże przyszłemu właścicielowi skorzystać z pozostawionego sprzętu.

Jeśli w Twoim mieszkaniu lub domu znajduje się piec gazowy, to masz obowiązek dokonywać corocznej konserwacji, z której sporządzany jest protokół. Pozostaw nowemu właścicielowi protokoły przeglądu pieca, tak aby w razie potrzeby mógł wykazać, że obowiązek ten był zachowany. Jeśli nie dysponujesz wszystkimi przeglądami, przygotuj chociaż ostatni dokument.


Dokumenty niezbędne do przekazania nieruchomości

Na koniec pamiętaj, aby wcześniej przygotować wszystkie te dokumenty, które są Wam potrzebne do rozliczenia za media, czy przepisania liczników na nowego właściciela. Zaliczają się do nich głównie:
 • Protokół zdawczo - odbiorczy
 • Protokoły i dodatkowe dokumenty wymagane przez dostawców mediów, np. Enea, czy PGNiG
 • Dodatkowe dokumenty indywidualne dla Waszej sytuacji

Polecam przygotować je wcześniej i jeśli załatwiacie to pierwszy raz, to zadzwonić do wszystkich instytucji i upewnić się co dokładnie będzie potrzebne - nie ma nic bardziej frustrującego niż puste przebiegi do różnych instytucji tylko po to, aby dowiedzieć się, że potrzebny jest jeszcze jeden druczek.


A co jeśli coś się popsuje?


Bywają sytuacje, w których tuż przed wydaniem nieruchomości nowemu właścicielowi dochodzi do jakiejś awarii lub zniszczenia. Mieliśmy już doświadczenie w takich sytuacjach:

 1. Zaczął przeciekać taras przynależny do mieszkania, zalewając tym samym sąsiada na dole, a było już po umowie przedwstępnej - koszt naprawy to ponad 20.000 zł.
 2. Ekipa przeprowadzkowa uszkodziła drzwi podczas wynoszenia mebli z nieruchomości.
 3. Pod wanną pękła rura zalewając łazienkę, a było to tuż przed wydaniem nieruchomości nowemu właścicielowi.
 4. Pies zniszczył tapetę w korytarzu na kilka dni przed przekazaniem kluczy.

Jak w takich sytuacjach postąpić?

Przede wszystkim zachować spokój :) i jasność myślenia. Zdecydowanie odradzam próby ukrycia usterki. Lepiej opowiedzieć drugiej stronie co się wydarzyło, zaprosić na oględziny i wspólnie ustalić rozwiązanie sytuacji.

Pamiętajcie też o roli ubezpieczeń - nawet jeśli normalnie nie ubezpieczacie swojej nieruchomości, warto to zrobić planując sprzedaż. Właściciel, którego dotknęła awaria tarasu nie był ubezpieczony i niestety jedyne co mógł zrobić, to zejść z ceny sprzedaży. Jasnym było, że taras musi być naprawiony, a kupujący decydowali się na zakup w danej cenie zanim nastąpiła usterka. Na szczęście strony podzieliły się tym kosztem po połowie. W sytuacji z pękniętą rurą pod wanną właściciele byli ubezpieczeni i koszty remontu łazienki pokrył ich ubezpieczyciel, co oszczędziło nerwów i wydatków.

Nie zawsze szkoda będzie podlegała pod nasze ubezpieczenie. Może być ona wynikiem działań innych osób - jak w przypadku zepsutych drzwi przez pracowników firmy przeprowadzkowej. W takiej sytuacji macie możliwość skorzystania z ubezpieczenia podwykonawcy, oczywiście jeśli takie posiada. W tym miejscu chciałabym podkreślić, jak ważne jest przy wybieraniu podwykonawców (np. firmy przeprowadzkowej) upewnianie się, czy firma jest odpowiednio ubezpieczona. Koszt takiego ubezpieczenia jest dosyć wysoki - dlatego firmy, które je posiadają często nie są najtańsze, ale warto dopłacić za bezpieczeństwo na wypadek takich sytuacji. Oczywiście możesz powiedzieć, że przecież taka firma odpowiada za wyrządzone szkody bez względu na to czy ma ubezpieczenie, czy nie. To prawda, ale nie masz pewności, czy będzie ona wypłacalna w przypadku szkody i czy uzyskiwanie odszkodowania nie skończy się długoletnimi przepychankami w sądzie. Otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela jest dużo łatwiejszym i pewnym procesem. A jeśli ktoś oszczędza na ubezpieczeniu, to z pewnością jest na granicy swoich możliwości finansowych. 


Podsumowując, proces przygotowywanie siebie i nieruchomości do przekazywania jej nowym właścicielom wymaga staranności i uwagi, pomimo często zbyt szybkiego tempa naszego życia i całego procesu. Stan nieruchomości podczas przekazywania odzwierciedla zaangażowanie sprzedającego i ma znaczący wpływ na wrażenia nowego właściciela i samopoczucie osoby przekazującej nieruchomość.

Choć może być kuszące myśleć, że nowy właściciel i tak posprząta, warto zadbać o dokładne sprzątanie, tworząc przyjemne doświadczenie i świeży start dla nabywcy. Zalecenia dotyczące odświeżenia trudno dostępnych miejsc, sprawdzenia dokumentacji i przygotowania instrukcji użytkowania sprzętu są kluczowe dla udanego przekazania nieruchomości. Dokumenty niezbędne do przekazania, tj. protokół zdawczo-odbiorczy, powinny być przygotowane z wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Nawiasem mówiąc, uczciwość i spokój w sytuacjach awaryjnych są kluczowe, a ubezpieczenia stanowią ważny element zabezpieczenia przed ewentualnymi stratami. Wybierając podwykonawców, warto zwrócić uwagę na ich ubezpieczenia, co może przyczynić się do spokojnego przebiegu całego procesu przekazywania nieruchomości.Jak możemy Tobie w tym pomóc?


Przygotowanie dokumentów niezbędnych do przekazania nieruchomości i przepisania liczników realizujemy w ramach usługi pośrednictwa. Korzystając z tej opcji będziesz mieć pewność, że ta część procesu zostanie zaopiekowana.

Możesz również skorzystać z usługi sprzątania nieruchomości.

Usługa pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości

Jeśli czujesz, że organizacja transakcji to coś, w czym nie masz doświadczenia i wiedzy i wolisz, aby ktoś inny zajął się wszystkim i koordynował cały proces sprzedaży - masz możliwość zlecić nam całościowe pośrednictwo w sprzedaży Twojej nieruchomości.
W ramach pakietu usługi pośrednictwa otrzymasz:

 1. Usługę weryfikacji stanu prawnego Twojej nieruchomości - pomożemy uporządkować ewentualne problemy.
 2. Usługę przygotowania wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedaży nieruchomości.
 3. Anioła Stróża, który zadba o Twoje prawne bezpieczeństwo na każdym etapie sprzedaży nieruchomości.
 4. W gratisie konsultację declutteringową.
 5. Wsparcie w przeprowadzeniu home stagingu polegające na omówieniu możliwych i wartych do wprowadzenia zmian, a także aranżację nieruchomości.
 6. Profesjonalną sesję zdjęciową z fotografem i prawdziwym aparatem :)
 7. Plan marketingowy sprzedaży Twojej nieruchomości - czyli zaplanowane działania majace na celu doprowadzić do sprzedaży Twojej nieruchomości.
 8. Koordynację i wprowadzenie zaplanowanych działań - opiekun klienta w naszym biurze, będzie czuwał nad skutecznością działań i wprowadzał niezbędne korekty.
 9. Osobę, która będzie prezentowała nieruchomość za Ciebie. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie dla Ciebie, ale również działanie zwiększające szanse na szybką i korzystną sprzedaż.
 10. Korzyści płynące z negocjacji warunków transakcji - jako Twoi reprezentanci przed klientem kupującym będziemy negocjować nie tylko cenę, ale również pozostałe warunki transakcji tak, aby zrealizować Twój cel.
 11. Poczucie komfortu również na etapie przygotowywania transakcji - zajmiemy się zarówno stroną dokumentową, jak i kontaktem z notariuszem, doradcą kredytowym strony kupującej, ewentualnym przedstawicielem strony kupującej. Zależy nam na tym, aby czynny udział ograniczał się do wizyt w kancelarii i zapoznaniu się z przygotowanymi aktami.
 12. Na koniec pomożemy Tobie w przekazaniu nieruchomości nowemu właścicielowi - podpowiemy jak się do tego przygotować, a także przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty.

Cena usługi pośrednictwa: 3% - 3,5% brutto


Usługa sprzątania nieruchomości

Oddelegowanie posprzątania nieruchomości przed przekazaniem jej nowemu właścicielowi jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu lub siły, aby zająć się tym samodzielnie. Być może przeprowadzacie się do innego miasta, musicie urządzić się w nowym miejscu, nie macie możlwiości aby wziąć wolne w pracy itd.

W ramach usługi sprzątania nieruchomości:
 1. Zajmiemy się umyciem okien i parapetów.
 2. Odkurzymy i umyjemy podłogi.
 3. Odkurzymy i umyjemy meble.
 4. Umyjemy sprzęt kuchenny.
 5. Posprzątami łazienkę.
Cena usługi zależna będzie od wielkości nieruchomości, ilości okien, ilości pozostawionych mebli. Dlatego tę usługę wyceniami indywidualnie dla każdego klienta.


Autor: Monika Gawrońska

Kontakt: 727-919-947, monika.gawronska@galeria.nieruchomosci.pl

Zobacz krok 9 - przeprowadzkaZobacz, co piszą o nas nasi klienci: Opinie

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoją wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.