Blog

Zakup mieszkania na kredyt krok po kroku

  • Data dodania: 16.03.2021
  • Autor wpisu: Monika Gawrońska
  • Tagi: nieruchomości, pośrednik nieruchomości, zakup, sprzedaż, kredyt, zdolność kredytowa, umowa kredytowa, mieszkanie, dom,
Blog
Zakup mieszkania na kredyt krok po kroku

Ponad połowa klientów Galerii Nieruchomości finansuje zakup nowego mieszkania lub domu za pomocą kredytu bankowego. Dla jednych jest to proces bardzo stresujący i chcą być do niego jak najlepiej przygotowani, inni podchodzą do niego ze zbyt dużym „luzem”.

Pozyskiwanie finansowania na zakup nieruchomości to ważny temat, dlatego dzisiaj opowiem Ci, na czym polega zakup mieszkania na kredyt oraz krok po kroku wskażę, o co należy zadbać, aby nie stracić pieniędzy, czasu i nerwów.

Od czego zacząć zakup mieszkania na kredyt?

Upewnij się na ile Cię stać, czyli sprawdź swoją zdolność kredytową.

W swojej pracy bardzo często spotykam osoby, które planują zakup mieszkania, przeznaczają wiele godzin na oglądanie różnych nieruchomości, rozważanie ich plusów i minusów, a kiedy dochodzi do momentu zakupu… hmm, okazuje się, że przecenili swoje możliwości kredytowe.

Co leży u podstaw takiego działania? Nasze schematy myślowe.

1 „Skoro koleżanka z pracy dostała kredyt, to dlaczego ja miałabym nie dostać?”
Powodów może być wiele. Na początek należy zrozumieć, że nie tylko wysokość wynagrodzenia ma wpływ na Twoje możliwości kredytowe.

2 „Zainteresuję się kredytem, jak coś wybiorę”.
Skąd możesz wiedzieć co wybrać, skoro nie wiesz na co Cię stać?

3 „Zarabiam bardzo dobrze, więc na pewno dostanę ten kredyt”.
Patrz punkt pierwszy.

Jak zatem zabrać się za sprawdzenie swojej zdolności kredytowej?

Są dwa rozwiązania, które możesz zastosować:

Pierwsze – możesz odwiedzić różne banki, porozmawiać z doradcami, zebrać oferty i analizy zdolności kredytowej. Do odwiedzenia masz około 14 placówek.

Dlaczego zachęcam Cię do odwiedzenia wszystkich możliwych banków? Ponieważ każdy z nich na własny sposób liczy zdolność kredytową. Różnice sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Poza tym, nie każdy bank będzie skłonny udzielić Ci kredytu. W tej chwili zastanawiasz się na ile Cię stać, niebawem będziesz szukać najlepszej oferty. Kredyt będziesz spłacać przez najbliższe lata, warto zatem dokonać korzystnego wyboru.

Wykorzystując opisaną drogę musisz jednak poświęcić sporo czasu. Zebranie interesujących Cię danych zajmie około 21 godzin (14 banków x 1,5-godzinna wizyta w każdym z nich).

Drugie – możesz podjąć współpracę z rzetelnym pośrednikiem kredytowym. Taka osoba sprawdzi Twoją zdolność kredytową we wszystkich bankach i wskaże najkorzystniejsze oferty. Nie umknie Ci żadna ciekawa propozycja, a jednocześnie zobaczysz jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa w różnych bankach. Dobry pośrednik kredytowy, aby umożliwić Ci zakup mieszkania na kredyt, podpowie, co zrobić, aby zwiększyć Twoją zdolność kredytową.

Ile czasu musisz poświęcić, wybierając tę drogę? Nasi klienci przeznaczają około 40 minut, by wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę. Na jej podstawie resztę pracy wykonuje pośrednik kredytowy.

Warto wskazać kolejną zaletę tego rozwiązania – za tę usługę płaci bank, który udzieli Tobie kredytu, więc dla Ciebie jest ona darmowa.

Wybór nieruchomości, którą będziemy kupować na kredyt

Wiesz już na ile Cię stać. Czas ruszyć w teren i wybrać nieruchomość dla siebie.

Pamiętaj, że bank wydaje decyzję kredytową nie tylko w oparciu o Twoje możliwości finansowe, ale również w oparciu o wartość nieruchomości, czy jej stan prawny – wiele osób o tym nie wie, lub zapomina, gdy w ferworze emocji chcą za wszelką cenę kupić właśnie „to” mieszkanie.

Moja rada: aby nie „wtopić” zadatku i oszczędzić sobie nerwów, mieszkanie na kredyt kupuj tylko ze sprawdzonym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Uwaga! Ze sprawdzonym, czyli takim, którego samodzielnie wybierzesz i takim, który będzie działał w Twojej sprawie – pracował dla Ciebie. Pamiętaj, że przypadkowy pośrednik, który akurat sprzedaje nieruchomość niekoniecznie musi być rzetelny.

Nasze biuro przed wystawieniem oferty, gruntownie ją sprawdza i bada również pod kątem kupna na kredyt, ale nie jest to standardem na rynku nieruchomości. Nie licz też na to, że taką analizę wykona właściciel nieruchomości, jeśli sprzedaje swoje mieszkanie prywatnie.

Złożenie wniosków o kredyt na zakup mieszkania

Mamy to! Mieszkanie wybrane. Twój pośrednik sprawdził nieruchomość i wynegocjował dla Ciebie korzystne warunki. Czas zacząć załatwiać finansowanie.

Na początek wybierz banki, do których złożysz wnioski. Sugeruję, aby były to trzy banki. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ nawet jeśli wszystko wygląda obiecująco, analityk bankowy ma prawo odrzucić Twój wniosek (z różnych powodów). Wydanie przez bank decyzji może się również opóźniać tak długo, że nie będziesz w stanie dochować warunków umowy przedwstępnej.

Jak to zrobić? Jeśli wcześniej sprawdzałeś zdolność kredytową z naszym pośrednikiem kredytowym, wystarczy jeden telefon. Zada Ci on kilka pytań kontrolnych, a kolejnego dnia otrzymasz najkorzystniejsze propozycje dopasowane do Twoich potrzeb.

Następnie podpiszesz umowę przedwstępną. Umowa ta jest obowiązkowym załącznikiem do wniosków kredytowych. Tylko w kilku bankach istnieje możliwość uzyskania decyzji na podstawie rezerwacji.

Twój pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie wiedział jak zadbać o Twoje interesy w umowie przedwstępnej. Wskaże Ci też, ile czasu należy zabezpieczyć na formalności, aby dokonać zakupu mieszkania na kredyt.

Gdy masz już w ręce umowę przedwstępną, czas wypełnić wnioski o kredyt.

Jeśli przy badaniu zdolności kredytowej zdecydowałeś się na samodzielne rozmowy z bankami, wnioski także musisz wypełnić sam oraz dołączyć stosowne wymagane przez banki dokumenty. Pamiętaj, że każdy bank będzie wymagał innych dokumentów, więc potraktuj każdy wniosek indywidualnie.

Gdy w uzyskaniu kredytu pomaga Ci pośrednik kredytowy – wówczas to on wypełni wszystkie wnioski oraz stworzy listę stosownych dokumentów, a także będzie nadzorował ich przygotowywanie.

Gotowy zestaw dokumentów zostanie złożony w wybranych przez Ciebie bankach.

Proces kredytowy

Złożenie wniosków o kredyt na zakup mieszkania, to początek drogi. Teraz będziesz potrzebować cierpliwości, ponieważ przez długi czas Twój wniosek będzie czekał w kolejce. Pamiętaj jednak, że w każdej chwili mogą pojawić się prośby o wyjaśnienia lub uzupełnienia wniosku kredytowego. Ważne! Reaguj sprawnie, brak uzupełnienia dokumentacji w terminie może skutkować decyzją odmowną.

Pośrednik kredytowy otrzymuje wszystkie informacje na bieżąco – jest więc w stanie szybko zareagować i na przykład podjechać do Ciebie do pracy po stosowne podpisy.

Proces kredytowy kończy się decyzją. Jeśli poprzednie etapy zostały zrealizowane z należytą starannością, z pewnością jest to decyzja pozytywna – gratuluję :)

To jednak nie koniec. Każda wydana przez bank decyzja posiada „warunki do uruchomienia kredytu na zakup mieszkania” lub czasami nawet „warunki do podpisania umowy kredytowej”. Upewnij się (lub zrobi to za Ciebie Twój pośrednik kredytowy), że wszystkie te warunki jesteś w stanie spełnić oraz podejmij niezbędne działania, aby w pełni zrealizować wymagania banku.

Podpisanie umowy kredytowej i wypłata kredytu na zakup mieszkania

Zbliżamy się do końca procesu, którego celem jest zakup mieszkania na kredyt.

W celu podpisania umowy kredytowej, spotkasz się bezpośrednio z pracownikiem banku, który udziela Ci kredytu. Towarzyszyć Ci będzie (a przynajmniej powinien) Twój pośrednik kredytowy, który prowadził cały proces, dzięki temu będziesz czuć się pewniej.

Na podpisanie umowy kredytowej przyjdź przygotowany. Treść umowy powinieneś otrzymać wcześniej. Zapoznaj się z nią przed spotkaniem i przygotuj listę ewentualnych pytań. Spotkanie w banku to dobry czas, aby je zadać.
Ważne! Koniecznie sprawdź czy w projekcie nie ma błędów, literówek itp. dotyczących Twoich danych oraz danych kredytowanej nieruchomości. Mała literówka może stworzyć spore problemy na późniejszych etapach.

Gdy dzierżysz w swej dłoni podpisaną umowę kredytową, potwierdzającą udzielenie Ci przez bank kredytu na zakup mieszkania lub domu, możesz stać się właścicielem wybranej nieruchomości. Czas na spisanie aktu notarialnego i przeniesienie na Ciebie prawa własności.

Zadbaj o to, aby notariusz w akcie ujął wszystkie zapisy wymagane przez bank w „warunkach uruchomienia kredytu”. Twój pośrednik w obrocie nieruchomościami sprawdzi wszystko w Twoim imieniu, jednak nie pozwól sobie na bierność – w końcu to Ty podpiszesz tę umowę.

Jako świeżo upieczony właściciel swojego wymarzonego mieszkania – pamiętaj, aby za nie zapłacić. W tym celu wróć do banku, dokumentując zrealizowanie „warunków uruchomienia kredytu” i złóż wniosek o wypłatę kredytu na zakup mieszkania. W ten sposób zrealizujesz swoje obowiązki względem osoby, która sprzedała Ci nieruchomość.

Ważne! Na tym etapie bank również może mieć zastrzeżenia, jeśli jednak przyłożyłeś się do zrealizowania wskazanych wcześniej warunków, możesz spać spokojnie.

Podsumowując

Powyżej opisałam proces zakupu mieszkania na kredyt krok po kroku. Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci ten temat i nie będzie on już dla Ciebie tajemnicą. Liczę na to, że po lekturze tego materiału będziesz wiedzieć, w którym momencie szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz jakie decyzje podejmować w trakcie zakupu mieszkania na kredyt.

Oczywiście każda sytuacja, każdy zakup mieszkania na kredyt jest inny, prowadzony w odmiennych okolicznościach. W jednym artykule nie sposób odnieść się do wszystkich opcji, choć bardzo bym chciała!
Zachęcam Cię do indywidualnego kontaktu z pracownikami Galerii Nieruchomości. W ten sposób ja i mój zespół będziemy mogli pomóc Ci w znalezieniu idealnego mieszkania, a także w finansowaniu jego zakupu na kredyt.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam Cię również do lektury innych naszych artykułów, w których przybliżamy jeszcze bardziej tematykę zakupu nieruchomości i uzyskiwania kredytu.

(Uwaga! Pisząc o standardach pracy pośrednika w obrocie nieruchomości opieram się na standardach funkcjonujących w moim biurze – nie odpowiadam za standardy innych pośredników.)

Autor: Monika Gawrońska

Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Referencje

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoja wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.