Blog

Krok 6 - znalezienie idealnego klienta

 • Data dodania: 01.12.2023
 • Autor wpisu: Monika Gawrońska
 • Tagi: Prezentacje, sprzedaż nieruchomości
Blog

To najdłuższy etap sprzedaży mieszkania.

Obejmuje on wiele czynności marketingowych, dzięki którym można zrealizować zakładany cel. W ich skład wchodzą zarówno marketing online, jak i bezpośrednie działania sprzedażowe wobec klientów oraz ich weryfikacja.

Na tym etapie oddzielamy klientów, którzy „chcą się tylko rozejrzeć”, od tych rzeczywiście zainteresowanych zakupem.Teraz zaczyna się zabawa

Krok 6, to czas kiedy:

 1. Po pierwsze wdrażamy w życie bardzo aktywnie nasz plan marketingowy z kroku 4 (lub kroku 1, jeśli zrobiłeś/aś taki plan przed rozpoczęciem działań).
 2. Po drugie zaczyna się prawdziwa sprzedaż - czyli to, czego większość naszego społeczeństwa bardzo nie lubi.

W pierwszych kilku dniach zaczyna dzwonić telefon, zaczynają spływać zapytania, a przynajmniej tak powinno być. Jeśli współpracujesz z agentem nieruchomości to on odbiera wszystkie połączenia, odpowiada na pytania, dosyła potrzebne informacje i weryfikuje potencjalnych klientów przez telefon.

Jeśli sprzedajesz samodzielnie to z pewnością odbierasz te telefony samodzielnie, a dodatkowo jeszcze odbierasz telefony od agentów nieruchomości, którzy chcą Tobie zaproponować współpracę. Paradoksalnie masz zatem więcej pracy niż agent nieruchomości, którego zatrudniłbyś do współpracy :)

Co jeśli takich zapytań nie ma? Albo są, ale tylko od pośredników oferujących współpracę, ale nie od klientów zainteresowanych zakupem? To oznacza, że coś poszło nie tak... Może to być kilka kwestii:

 1. Pominięte zostały poprzednie kroki i Twoje ogłoszenie najzwyczajniej w świecie nie jest atrakcyjne dla potencjalnego klienta - za to agenci widzą Twoje błędy i chętnie pomogą je naprawić.
 2. Masz przeszacowaną cenę - to jest bardzo częsty problem na rynku nieruchomości.
 3. Coś nie zadziałało w Twoim planie marketingowym - może źle dobraliście kanały komunikacji?

Wróć zatem do kolejnych kroków i zastanów się, co robisz źle? Możesz też rozważyć zatrudnienie dobrego agenta nieruchomości - my ten krok przerabiamy z naszymi klientami i jeśli nie ma odzewu na ofertę, to wiemy z czego to wynika i jesteśmy w stanie znaleźć stosowne rozwiązanie. Bez doświadczenia trudno niekiedy dowiedzieć się - co się dzieje, że mam pytania tylko od pośredników?
Prezentacja nieruchomości, to nie jest jej pokazywanie

W tym miejscu chciałabym rozbić powszechnie obowiązujący mit, że prezentacja nieruchomości to jest jej pokazywanie. Otóż, to jest prezentacja sprzedażowa! I tak należy na nią patrzeć.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma? Zasadnicza:

 1. Prezentacja pokazowa opiera się właśnie na pokazywaniu nieruchomości - tu mamy kuchnię, tu mamy łazienkę, remont był wtedy itd. Właściwie do takiej prezentacji, to nikt potrzebny nie jest - kupujący dobrze widzi gdzie jest kuchnia, a gdzie sypialnia i potrafi te pomieszczenia odróżnić od siebie - serio :) Co więcej, jest w stanie ocenić czy stan nieruchomości jest dobry, czy wymaga remontu.
 2. Prezentacja sprzedażowa jest przemyślanym procesem, w którym owszem przeprowadzamy klientów przez nieruchomość, ale jednocześnie badamy ich potrzeby, komunikujemy się językiem korzyści dostosowanym do klienta. Nie zadowalamy się zwykłym: "ładne mieszkanie". Czy jest na tyle ładne, że odpowiada potrzebom klientów i zdecydują się je kupić? Podczas takiej prezentacji - Ty mówisz najmniej, najwięcej słuchasz opinii klientów i zachęcasz ich do jej wyrażania. Łapiesz co klienci doceniają, a na co narzekają. Odpowiadasz w taki sposób, aby podkreślić ważne dla klientów aspekty oraz nie zasypujesz ich nadmiarem niepotrzebnych informacji.

Prezentacja nieruchomości wymaga wyczucia drugiej osoby, bycia obytym z różnymi klientami oraz bycia odpornym na krytykę. Zachęcamy również, aby prezentacje prowadziła osoba niezwiązana emocjonalnie z nieruchomością. Dlatego często nasi klienci udostępniają nam nieruchomość na prezentację i wychodzą z niej na czas trwania prezentacji. Zadbajcie też o to, aby podczas prezentacji obecnych było jak najmniej osób z Waszej strony - wystarczy jedna. To pozwala swobodniej poczuć się klientom, a to uczucie swobody jest bardzo ważne w kontekście ich decyzji zakupowej.


Weryfikacja klienta przed prezentacją

Zazwyczaj umawianie prezentacji wygląda tak, że dzwoni potencjalny klient, prosi o możliwość obejrzenia nieruchomości, a sprzedający proponuje termin i umawiaja się.

Skąd jednak wiesz czy osoba, której będziesz prezentować swoją nieruchomość naprawdę szuka czegoś takiego do kupienia? Bardzo popularna jest w naszym kraju tzw. "turystyka mieszkaniowa", czyli klienci poszukują czegość od kilku lat i tak od czasu do czasu krążą po nieruchomościach nie zamierzając podjąć decyzji. Czasami chcą się, np. zainspirować w kontekście wystroju wnętrz (wiem brzmi zaskakująco).

Jeśli dobrze poprowadzisz pierwszą rozmowę, to wiesz już co klientowi podoba się najbardziej w Twojej nieruchomości, a co go martwi. Czy chce podjąć decyzję o zakupie na już, czy jeszcze daje sobie dużo czasu? Będzie kupował za gotówkę, czy na kredyt? Czy ma już sprawdzoną zdolność kredytową?

Niestety muszę Cię przestrzec przed jeszcze jedną praktyką, którą ja osobiście potępiam - ale wiem, że są pośrednicy, którzy tak działają - może być tak, że Twoim rozmówcą jest agent nieruchomości, który nie chce się do tego przyznać na tym etapie, ale dowiesz się o tym dopiero na prezentacji, kiedy zacznie przedstawiać Tobie swoją ofertę współpracy. Oczywiście uważam, że takie spotkania są ważne, ale obie strony powinny wiedzieć, że taki charakter będzie miało umówione spotkanie. Obie strony powinny wyrazić na to zgodę i mieć szansę na przygotowanie się. Uważam, że jedną z najgorszych sytuacji jest myśleć, że rozmawia się z kimś innym, niż faktycznie się rozmawia.

Przygotuj sobie zatem listę pytań, które zadasz dzwoniącym do Ciebie klientom. Pamiętaj - nie masz obowiązku prezentować swojej nieruchomości każdej osobie, która zadzwoni.Podsumowując, 6 krok w sprzedaży mieszkania to etap, na którym plan marketingowy zaczyna nabierać realnych kształtów.

Obejmuje on nie tylko działania online, ale także bezpośrednie interakcje z potencjalnymi klientami.

Warto podkreślić, że teraz dokładnie oddzielamy tych klientów, którzy tylko "rozejrzą się" od tych, którzy są rzeczywiście zainteresowani zakupem.

Weryfikacja klienta przed prezentacją jest kluczowym elementem, a konieczność zrozumienia intencji klienta może zaoszczędzić wiele czasu i stresu.

Pamiętaj, o tym, aby przygotować się do prezentacji sprzedażowej, a nie pokazowej.


Jak możemy Tobie w tym pomóc?

Usługa pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości


Jeśli nie interesuje Cię kupowanie poszczególnych usług, wolisz, aby ktoś inny zajął się wszystkim i koordynował cały proces masz możliwość zlecić nam całościowe pośrednictwo w sprzedaży Twojej nieruchomości,
W ramach pakietu usługi pośrednictwa otrzymasz:

 1. Usługę weryfikacji stanu prawnego Twojej nieruchomości - pomożemy uporządkować ewentualne problemy.
 2. Usługę przygotowania wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedaży nieruchomości.
 3. Anioła Stróża, który zadba o Twoje prawne bezpieczeństwo na każdym etapie sprzedaży nieruchomości.
 4. W gratisie konsultację declutteringową.
 5. Wsparcie w przeprowadzeniu home stagingu polegające na omówieniu możliwych i wartych do wprowadzenia zmian, a także aranżację nieruchomości.
 6. Profesjonalną sesję zdjęciową z fotografem i prawdziwym aparatem :)
 7. Plan marketingowy sprzedaży Twojej nieruchomości - czyli zaplanowane działania majace na celu doprowadzić do sprzedaży Twojej nieruchomości.
 8. Koordynację i wprowadzenie zaplanowanych działań - opiekun klienta w naszym biurze, będzie czuwał nad skutecznością działań i wprowadzał niezbędne korekty.
 9. Osobę, która będzie prezentowała nieruchomość za Ciebie. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie dla Ciebie, ale również działanie zwiększające szanse na szybką i korzystną sprzedaż.
 10. Korzyści płynące z negocjacji warunków transakcji - jako Twoi reprezentanci przed klientem kupującym będziemy negocjować nie tylko cenę, ale również pozostałe warunki transakcji tak, aby zrealizować Twój cel.
 11. Poczucie komfortu również na etapie przygotowywania transakcji - zajmiemy się zarówno stroną dokumentową, jak i kontaktem z notariuszem, doradcą kredytowym strony kupującej, ewentualnym przedstawicielem strony kupującej. Zależy nam na tym, aby czynny udział ograniczał się do wizyt w kancelarii i zapoznaniu się z przygotowanymi aktami.
 12. Na koniec pomożemy Tobie w przekazaniu nieruchomości nowemu właścicielowi - podpowiemy jak się do tego przygotować, a także przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty.

Cena usługi pośrednictwa: 3% - 3,5% brutto

Autor: Monika Gawrońska
Kontakt: 727-919-947, monika.gawronska@galeria.nieruchomosci.pl

Zobacz krok 5 - zachęcające ogłoszenieZobacz, co piszą o nas nasi klienci: Opinie

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoją wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.