Blog

Krok 7 - skuteczne negocjacje

  • Data dodania: 04.12.2023
  • Autor wpisu: Monika Gawrońska
  • Tagi: Sprzedaż nieruchomości, negocjacje
Blog
Z czym kojarzą się Tobie negocjacje?
Zazwyczaj, gdy myślimy o negocjacjach mamy w głowie kwestie finansowe.
Rynek nieruchomości jest jednak dużo bardziej skomplikowany, a w ramach negocjacji ustalany jest szereg różnych czynników wpływających na cały obraz transakcji.
Sprawdź - co podlega negocjacjom oraz jak się do nich przygotować.


Co możemy negocjować?

Pisząc ogólnie - negocjować możemy wszystko. Chciałabym jednak wskazać Tobie kilka punktów, które na rynku nieruchomości występują najczęściej. Są to aspekty, o których może nie myślisz teraz, ale uwierz mi są to istotne kwestie.

  1. Cena sprzedaży - zacznijmy od znanych wszystkim podstaw - czyli od ceny, która bardzo często jest tym fundamentalnym obiektem rozmów. Cenę możecie negocjować w dół lub w górę - to zależy od tego, jaką strategię sprzedaży nieruchomości przyjęliście na etapie planu marketingowego.
  2. Wyposażenie - w wielu przypadkach nieruchomości sprzedawane są z wyposażeniem - całościowym lub częściowym. Najczęściem negocjacjom podlega lista mebli i wyposażenia, która ma pozostać w cenie nieruchomości.
  3. Czas wydania nieruchomości i przeprowadzenia transakcji - czas jest równie ważny, jak pieniądze. Podczas ustalania warunków transakcji pamiętajcie, aby omówić również tę kwestię.
  4. Wysokość zadatku przy umowie przedwstępnej - jeśli w grę wchodzi kredyt lub odroczona o kilka tygodni/miesięcy transakcja będziecie zobowiązani do zawarcia umowy przedwstępnej, przy której kupujący będzie wpłacał Wam zaliczkę bądź zadatek. Jaki charakter będzie miała ta wpłata oraz w jakiej będzie wysokości - również podlega negocjacjom.
  5. Rodzaj umowy przedwstępnej - notarialna, czy cywilnoprawna? Zwyczajowo koszty umowy przedwstępnej i ostatecznej ponosi strona kupująca i to ona wybiera formę umowy i notariusza - może się jednak zdarzyć tak, że z jakiegoś powodu będziesz potrzebować zawrzeć konkretny rodzaj umowy - to również podlega negocjacjom.
  6. Sprzedaż w pakiecie dodaktowych nieruchomości - może zdarzyć się tak, że oprócz głównej nieruchomości planujesz sprzedać również garaż, czy komórkę lokatorską. Są to dodatkowe elementy oferty, które również możesz wykorzystać do negocjacji.
  7. Inne dodatkowe ustalenia indywidualne dla danej syutacji - każda transakcja jest inna ze względu na rodzaj nieruchomości, ale również potrzeby stron - dlatego w trakcie ustaleń mogą wyjść dodatkowe kwestie, które również mogą stanowić przedmiot negocjacji.

Jak przygotować się do udanych negocjacji?

Moje doświadczenie pokazuje mi, że warto zacząć od zdobycia wiedzy - jak takie negocjacje prowadzić. Dobrzy agenci nieruchomości, sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, a także zawodowi negocjatorzy poświęcają wiele godzin i pieniędzy na to, aby zdobywać wiedzę z zakresu negocjacji i wdrażać ją w swoją pracę. Jeśli na codzień nie pracujesz w handlu i umiejętności negocjacyjne nie są Tobie potrzebne, to prawdopodobnie do sprzedaży swojej nieruchomości podejdziesz w sposób, który nie zagwarantuje Tobie najlepszych warunków sprzedaży (nie mam tutaj na myśli tylko ceny). Dlatego zanim zabierzesz się za to - nabierz nieco wprawy i doświadczenia lub zatrudnij kogoś, kto ma już te umiejętności i przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

Warto też zacząć od określenia swoich oczekiwać progowych. W sprzedaży nieruchomości są one bardzo mocno oparte na indywidualnej sytuacji każdej osoby. Po co sprzedajesz nieruchomość? Co chcesz osiągnąć poprzez tę sprzedaż? Jakie masz warunki życiowe, które mogłyby wpływać na przebieg transakcji? Jakie są realia rynkowe i czy Twoje potrzeby jesteś w stanie w całości zrealizować? Kiedy o tym myślisz, weź pod uwagę wszystkie obszary z akapitu powyżej.

Aby lepiej zobrazować Tobie sytuację, podam przykład:


Bohater naszego przykładu pan Jan razem z małżonką planują sprzedać swój duży dom za miastem i przeprowadzić się do centrum większego miasta.

Podjęli taką decyzję, ponieważ po wyprowadzce dzieci dom jest dla nich za duży, a odległość od miasta i wnuków utrudnia codzinną pomoc dzieciom. Czują się też tutaj samotnie.

Ze względu na wiek nie dostaną kredytu na zakup nowej nieruchomości, potrzebują zatem najpierw sprzedać swój dom, a następnie kupić mieszkanie w mieście.

Znają ceny nieruchomości w okolicy i wiedzą, że gdy sprzedadzą dom za cenę rynkową wystarczy im na zakup mieszkania w mieście i zostanie jeszcze mały zapas na ewentualny remont, nie mogą więc pozwolić sobie na sprzedaż domu poniżej wartości rynkowej.

Zależy im bardzo na tym, aby po sprzedaży móc mieszkać w domu jeszcze około 5 miesięcy - tak, aby mogli zakupić nową nieruchomość i przenieść się do niej.

Ich aktualny dom jest dużo większy niż nowe mieszkanie, zatem większość mebli, które aktualnie mają nie będą mogli zabrać ze sobą. Meble są bardzo dobrej jakości, z drewna, zadbane. Gdy przeliczyli wartość wyposażenia, które są gotowi zostawić w nieruchomości wyszło im ponad 40.000 zł.

W powyższym przykładzie naszemu bohaterowi najbardziej zależy na czasie wyprowadzki, w drugiej kolejności na cenie, a jednocześnie jest gotowy na pozostawienie mebli o sporej wartości.





Ustal swoją strategię negocjacyjną. Chcesz osiągnąć coś, co jest dla Ciebie najważniejsze. Dla pana Jana jest to czas na wyprowadzkę. Zastanów się więc, co możesz zaoferować w zamian - w przypadku naszego bohatera są to meble, ale też cena - nie planuje sprzedać nieruchomości drogo, tylko za cenę rynkową.

Zadbaj o swój komfort psychiczny. Jeśli odczuwasz presję i "nóż na gardle", wówczas negocjacje będą obracały się na Twoją niekorzyść. Zgodzisz się na warunki, które nie odpowiadają Twoim potrzebom. Takim najczęstrzym stresorem jest czas - kiedy np. musisz sprzedać nieruchomość szybko i nie chcesz stracić klienta, który wykazał wolę zakupu.

Jeśli dobrze przygotujesz ogłoszenie i ustawisz dobry plan marketingowy jest szansa, że będziesz mieć kilku klientów zainteresowanych zakupem - taka altrnatywa bardzo umocni Twoją pozycję negocjacyjną. W mojej pracy miałam takie sytuacje bardzo często.

Przydadzą się Tobie również nerwy ze stali :)

To przed czym bardzo Cię przestrzegam, to nieuczciwe gierki i blefowanie. Wiem, że w sieci można znaleźć sporo porad o treści "udawaj, że masz innego klienta", nawet jeśli go nie masz. Uwierz mi proszę, że jeśli taką metodę zastosujesz nieumiejętnie, to obróci się ona przeciwko Tobie. Jestem w tej branży 8 lat (do dnia napisania tego artykułu) i nigdy nie pozwalam sobie na takie zagrania. Sztuka negocjacji jest tak bogata, że można uzyskać założone efekty bez kłamstwa, manipulacji i oszustw.

To co natomiast pomoże Tobie w argumentowaniu swoich oczekiwań, to ciekawość Twojego klienta i jego potrzeb. Pamiętaj, że Twój potencjalny klient chce kupić Twoją nieruchomość, aby zaspokoić swoje potrzeby - nie Twoje, zatem negocjując potrzebujesz tak uzasadnić swoje oczekiwania, aby wpasowały się one w potrzeby Twojego klienta i aby uznał on, że warto iść Tobie na rękę.



Podsumowanie

Wnioskując, negocjacje w kontekście rynku nieruchomości są zdecydowanie bardziej złożone niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Ceny, choć kluczowe, to tylko jedna z wielu kwestii, które mogą być przedmiotem negocjacji. Wartościowe i sprytne negocjacje opierają się na zrozumieniu pełnego zakresu możliwości do negocjacji.

Przygotowanie do negocjacji, to kluczowy element sukcesu. Zdobycie wiedzy na temat procesu negocjacyjnego, strategii, a także zrozumienie własnych priorytetów i celów, pozwala skuteczniej kierować rozmową i osiągać zamierzone rezultaty. Warto również pamiętać, że negocjacje to proces dynamiczny, a elastyczność i gotowość do dostosowania się do zmieniających się warunków są kluczowe.

W przykładzie pana Jana widzimy, jak istotne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb i celów w procesie negocjacji. Zrozumienie motywacji drugiej strony oraz umiejętność oferowania korzyści w zamian za ustępstwa są kluczowe dla osiągnięcia win-win w transakcji nieruchomościami.

Warto pamiętać, że sztuka negocjacji opiera się na uczciwości i transparentności. Nieuczciwe praktyki mogą negatywnie wpłynąć na reputację, co w dłuższej perspektywie może zaszkodzić. Ostatecznie, sukces w negocjacjach nieruchomościami, to nie tylko osiągnięcie korzystnych warunków finansowych, ale także budowanie trwałych relacji i zadowolenie obu stron zaangażowanych w transakcję.

Jak możemy Tobie w tym pomóc?



Usługa pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości



Jeśli czujesz, że negocjacje to coś, co nie współgra z Twoją naturą i wolisz, aby ktoś inny zajął się wszystkim i koordynował cały proces sprzedaży, masz możliwość zlecić nam całościowe pośrednictwo w sprzedaży Twojej nieruchomości.
W ramach pakietu usługi pośrednictwa otrzymasz:

  1. Usługę weryfikacji stanu prawnego Twojej nieruchomości - pomożemy uporządkować ewentualne problemy.
  2. Usługę przygotowania wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedaży nieruchomości.
  3. Anioła Stróża, który zadba o Twoje prawne bezpieczeństwo na każdym etapie sprzedaży nieruchomości.
  4. W gratisie konsultację declutteringową.
  5. Wsparcie w przeprowadzeniu home stagingu polegające na omówieniu możliwych i wartych do wprowadzenia zmian, a także aranżację nieruchomości.
  6. Profesjonalną sesję zdjęciową z fotografem i prawdziwym aparatem :)
  7. Plan marketingowy sprzedaży Twojej nieruchomości - czyli zaplanowane działania majace na celu doprowadzić do sprzedaży Twojej nieruchomości.
  8. Koordynację i wprowadzenie zaplanowanych działań - opiekun klienta w naszym biurze, będzie czuwał nad skutecznością działań i wprowadzał niezbędne korekty.
  9. Osobę, która będzie prezentowała nieruchomość za Ciebie. Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie dla Ciebie, ale również działanie zwiększające szanse na szybką i korzystną sprzedaż.
  10. Korzyści płynące z negocjacji warunków transakcji - jako Twoi reprezentanci przed klientem kupującym będziemy negocjować nie tylko cenę, ale również pozostałe warunki transakcji tak, aby zrealizować Twój cel.
  11. Poczucie komfortu również na etapie przygotowywania transakcji - zajmiemy się zarówno stroną dokumentową, jak i kontaktem z notariuszem, doradcą kredytowym strony kupującej, ewentualnym przedstawicielem strony kupującej. Zależy nam na tym, aby czynny udział ograniczał się do wizyt w kancelarii i zapoznaniu się z przygotowanymi aktami.
  12. Na koniec pomożemy Tobie w przekazaniu nieruchomości nowemu właścicielowi - podpowiemy jak się do tego przygotować, a także przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty.



Cena usługi pośrednictwa: 3% - 3,5% brutto


Autor: Monika Gawrońska
Kontakt: 727-919-947, monika.gawronska@galeria.nieruchomosci.pl

Zobacz krok 6 - znalezienie idealnego klienta


Zobacz, co piszą o nas nasi klienci: Opinie

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy sprzedając Twoją nieruchomość: Pośrednictwo w sprzedaży

Mamy dla Ciebie Gwarancję Rzetelności: Gwarancja rzetelności

Sprawdź, co dla Ciebie zrobimy kupując z Tobą Twoją wymarzoną nieruchomość: Pośrednictwo w zakupie

Poznaj naszą historię: O nas

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.