Czy warto sprzedać mieszkanie? Czy warto kupić teraz mieszkanie?

Czy warto sprzedać mieszkanie? Czy warto kupić teraz mieszkanie?

Czy warto sprzedać teraz mieszkanie? Czy warto kupić teraz mieszkanie?

Sprzedawać, czy nie sprzedawać?
Kupować, czy zaczekać? Czy na prawdę akurat teraz ( w dobie pandemii) warto sprzedać mieszkanie? Czy poszukiwania nowej nieruchomości mają sens?


Te pytania zapewne zadają sobie wszyscy, którzy mimo epidemii chcą lub muszą realizować i zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe.
Internet roi się od wszelkiego rodzaju analiz, a jedna drugiej przeczy i wprowadza zamieszanie w naszych głowach.

Z czego to wynika? Po prostu, jest zbyt wcześnie na rzetelne wnioski.

Czy ceny pójdą w dół? Zatem może warto sprzedać mieszkanie póki jeszcze ceny są stabilne?


Często spotykaną argumentacją spadków cen jest zmniejszenie popytu. Zgadzam się z tym:

  • mniej klientów na rynku,
  • dłuższy czas sprzedaży nieruchomości,
  • większa szansa na obniżkę ceny przez Sprzedającego.

Jednakże dlaczego nikt nie wspomni o możliwości zmniejszenia podaży, która zbalansuje ten spadek popytu?

Znaczna część Sprzedających z rynku wtórnego, może się wstrzymać ze sprzedażą. Pozostaną Ci, których zmusza sytuacja. Deweloperzy również mogą zmniejszyć podaż nowych lokali mieszkalnych, aby przyczynić się do utrzymania cen – to już znana nie od dziś praktyka.
Co wówczas stanie się z najczęstszym argumentem wieszczącym spadki? Rozmyje się jak ślad naszej stopy na brzegu morza, który przykryła niewielka fala.

A może jednak… Niekoniecznie panika z szybką sprzedażą, lub wstrzymywanie się od poszukiwań muszą mieć sens

Sam nie podejmę się dziś wróżenia, co konkretnie się wydarzy – jednakże chciałbym skłonić Was do refleksji nad moimi przemyśleniami. Ich źródłem jest wywiad Kuby Mindla ze Sławomirem Mentzenem.
Spójrzmy zatem, jakie dwie siły spotkają się na rynku nieruchomości:

1. Siła pierwsza – tłumaczy prognozy spadków cen:


Nie sam wirus, a jego konsekwencje w postaci zamrożenia gospodarki wpłynęły na to, że wielu ludzi traci pracę, firmy zawieszają swoją działalność lub zamykają ją całkowicie, inni walczą o przetrwanie lecz grozi im bankructwo, a na dodatek banki zaostrzają kryteria określania zdolności kredytowej i podnoszą wymagany wkład własny osobom chcącym ubiegać się o kredyt hipoteczny. Te fakty przemawiają za tym, że popyt mocno spadnie, co w połączeniu z utrzymaniem lub nawet wzrostem podaży pozwala wysnuć wniosek – ceny będą spadać.

Ale poczekajmy, bo jest jeszcze druga siła.


2. Siła druga – co zrobić z pieniędzmi?


Przed kryzysem związanym z pandemią COVID-19 Polacy trzymali na swych kontach ponad 900 mld zł oszczędności. Giełda zanotowała spore spadki, więc dodatkowo znaczny kapitał z niej odpłynął.
Gdzie zatem ulokować te pieniądze?:

  • na lokacie w banku – po obniżce stóp procentowych, oprocentowanie lokat jest bliskie zeru, a inflacja wynosi około 5% co oznacza, że z każdym miesiącem nasz kapitał nie rośnie, a maleje,
  • na giełdzie – dominującym kolorem jest zdecydowanie kolor czerwony, sytuacja jest na tyle niestabilna, że uważam, iż inwestować na giełdzie w tych czasach powinni tylko wytrawni gracze,
  • kupić złoto – w dobie kryzysu, to często wybierane źródło lokowania kapitału. Przy obecnym kryzysie jest na tyle często wybierane, że zanotowaliśmy rekordową cenę od 6 lat. Za uncję złota musimy zapłacić już ponad 7 tys. zł! Czy wejście w złoto przy tak wysokiej cenie jest rozsądne? Trudno powiedzieć,
  • schować w „domową skarpetę” – to chyba najgorsza z możliwych opcji, jak wspomniałem wyżej, inflacja wynosi około 5% i rośnie co oznacza, że nasz kapitał będzie tylko tracił na wartości,
  • kupić nieruchomość – to mimo wszystko wydaje się obecnie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Nie ważne czy spojrzymy 3 lata wstecz, 5 lat wstecz, czy 20 lat wstecz – ceny nieruchomości dziś są dużo wyższe, niż w przeszłości. Nawet jeżeli kryzys wywoła korektę obecnych cen, w dłuższej perspektywie czasu i tak będą zyskiwały na wartości, a ponadto jeżeli są przedmiotem umowy najmu, generują przychód – rok do roku.
Co zatem wydarzy się na rynku nieruchomości? 

Czy wygra siła nr 1 prognozująca spadki czy jednak siła nr 2, która utrzyma obecne ceny lub nawet przyczyni się do dalszych wzrostów?
Jest zbyt wcześnie aby móc odpowiedzieć na te pytania. Aby móc dokładniej określić nastroje panujące na rynku musimy poczekać na zdjęcie restrykcji ograniczających nasze funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Wówczas dopiero realnie ocenimy ilość prezentacji nieruchomości, porównamy popyt i podaż, a także sprawdzimy realne ceny transakcyjne wprost z aktów notarialnych.

Co możemy powiedzieć już dziś?

Bardzo realny jest scenariusz zmiany tego, kto „rządzi” rynkiem. Rynek pracy w ostatnich latach był rynkiem pracownika. To firmy konkurowały ze sobą pozyskując wartościowych ludzi do swojego zespołu. Przy znacznym wzroście bezrobocia ta sytuacja może się odwrócić. To pracodawca zacznie dyktować warunki. Podobnie sytuacja może odmienić się na rynku nieruchomości. Do tej pory mieliśmy do czynienia z rynkiem Sprzedających. Klientów było na tyle dużo, że sprzedaż nieruchomości nie stanowiła większego problemu, a co lepsze okazje znikały w kilka dni. Teraz to może być czas Kupujących.

Co to oznacza dla Sprzedających?

Do sprzedaży będzie trzeba się odpowiednio przygotować. Nowa sytuacja będzie wymagała od Sprzedających zaangażowania znacznie większej ilości czasu i środków na przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, jej odpowiedni i skuteczny marketing. Nierozsądnym będzie niezamierzona utrata klienta, dlatego też nie mniej ważny będzie porządek w stanie prawnym nieruchomości, a także przemyślane negocjacje.

Więcej wskazówek na temat tego czy warto sprzedać mieszkanie znajdziesz w tym artykule: https://galeria.nieruchomosci.pl/sprzedac-czy-wynajac-jak-lepiej-zarobic-na-mieszkaniu/


Autor: Adrian Olczak

adrian.olczak@galeria.nieruchomosci.pl

536-993-599

Odwiedź nas na naszym fanpage na facebooku – bądź z nami na bieżąco: https://pl-pl.facebook.com/Bon.Galeria.Poznan/

Komentarze

  1. […] Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prognozy rynku, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu: https://galeria.nieruchomosci.pl/czy-warto-sprzedac-mies […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe