Oprocentowanie kredytu, a wysokość raty

Oprocentowanie kredytu, a wysokość raty
WIBOR

Zastanawiając się nad zakupem nieruchomości, przeciętny kredytobiorca chce zaciągnąć kredyt i zamieszkać w wymarzonym mieszkaniu czy domu. Najbardziej interesuje go ile dostanie pieniędzy i jaka będzie wysokość rat. Okazuje się, że nie da się poznać całkowitego kosztu kredytu od razu. Wszystko przez stopę WIBOR – parametr, który ma wpływ na oprocentowanie kredytu, co łączy się z wysokością raty. Czym zatem jest WIBOR i jaki ma wpływ na kredyt i wysokość rat?

Co to jest?

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to oprocentowanie kredytów na rynku międzybankowym. Najprościej mówiąc, jest to wysokość oprocentowania, z jakim jeden bank pożyczy pieniądze drugiemu bankowi. Symbol znajdujący się przy WIBOR oznacza okres, jakiego dany wskaźnik dotyczy (1M – miesiąc, 3M – 3 miesiące, itd.).

Przy kredytach hipotecznych najczęściej uwzględniany jest WIBOR 3M.

Jak ustalana jest stopa WIBOR?

Stopa WIBOR jest ustalana w dni robocze o godzinie 11, podczas tzw. fixingu. Czynność ta polega na tym, że wybrane banki deklarują stopę oprocentowania, po której skłonne są pożyczyć pieniądze innym bankom. Po uwzględnieniu wszystkich złożonych deklaracji (po odrzuceniu wielkości skrajnych), wyliczana jest średnia wartość. W ten sposób uzyskana średnia to stopa WIBOR.

Wpływ na oprocentowanie kredytu

Na wysokość raty kredytu wpływa oprocentowanie. Podczas spłaty kredytu może się ono zmieniać, dlatego że na oprocentowanie składa się zmienna stawka bazowa, czyli właśnie WIBOR i stała wysokość marży. Gdy WIBOR utrzymuje się na równym poziomie – wysokość raty się nie zmienia. Natomiast, gdy stawka WIBOR rośnie lub spada – wysokość raty również wzrasta bądź maleje.

Częstotliwość zmiany oprocentowania kredytu zależy od tego, którą stawkę WIBOR bank bierze pod uwagę przy ustalaniu oprocentowania kredytu. Przykładowo: w przypadku WIBOR 3M stawka uaktualniana jest co 3 miesiące. Kredytobiorca będzie miał wtedy pewność, że trzy kolejne raty będą równej wysokości.

WIBOR – dlaczego jest ważny?

Wartość WIBORU jest wartością zmienną – raz spada, raz rośnie. Każdy spadek WIBORU dla klienta oznacza spadek oprocentowania, tak samo jak każdy wzrost WIBORU to dla klienta wzrost oprocentowania.

Korzyści wynikające z wyboru WIBORU są zależne od zmian związanych ze stopami procentowymi. Jeśli w danym momencie wartość stopy procentowej maleje – bezpieczniejszy będzie WIBOR 3M. Jest on aktualizowany częściej, dzięki czemu spadają koszty oprocentowania. Jeśli jednak nadejdzie czas wzrostu wysokości stóp oprocentowania, wtedy WIBOR 6M będzie bardziej racjonalnym wyborem. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie rat w tej samej wysokości.

Aktualne stawki WIBOR

Dokonane w tym roku przez Radę Polityki Pieniężnej obniżki stóp procentowych przyniosły też obniżenie stawek WIBOR, na podstawie których ustalana jest wysokość oprocentowania. 1 kwietnia wysokość WIBOR 3M wynosiła 1,17%, a WIBOR 6M – 1,18%. W obecnej chwili wysokość WIBOR 3M wynosi 0,68%, a WIBOR 6M – 0,69%.

Jeśli nadal nie jesteś pewny, jak WIBOR wpłynie na oprocentowanie Twojego kredytu, skontaktuj się z nami – pomożemy rozwiać wątpliwości.

Dla osób, które stoją teraz przed wyzwaniem: Jak sprzedać mieszkanie w aktualnej sytuacji, przygotowaliśmy bezpłatne konsultacje on-line. Sprawdź szczegóły:

Jeśli nie chcesz zajmować się sprzedażą samodzielnie, możesz zgłosić swoją nieruchomość do sprzedaży i przekazać opiekę nad transakcją profesjonalnemu Doradcy:

Autor: Joanna Zmysłowska

kredyty@galeria.nieruchomosci.pl

tel. 536-993-244

Odwiedź nas na naszym fanpage na facebooku – bądź z nami na bieżąco: https://www.facebook.com/Bon.Galeria.Poznan/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Compare

Wpisz swoje słowo kluczowe